kuzguncuk mahallesi kentsel dönüşüm

Kuzguncuk'a kentsel dönüşüm mü geliyor?

Genel 16.07.2018 15:21

Perihan Abla, Ekmek Teknesi gibi dizilerin çekildiği tarihi Kuzguncuk semti, kentsel dönüşüm tartışmalarıyla gündeme geldi.

İstanbul'un sakin, huzurlu kalabilmiş nadide köşelerinden biri olan tarihi Kuzguncuk semtinin kentsel dönüşüme alınması iddialarıyla ilgili Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen açıklamalarda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 13 Temmuz'da aldığı karara göre; Kuzguncuk ‘Kentsel Dönüşüm e Gelişim Proje Alanı' ilan edildi. Bu karar da tarihi semtle ilgili tartışma meydana getirdi, betonlaşma endişelerini artırdı. Üsküdar'ın 16 mahallesinden biri olan tarihi semtin bir kısmında kentsel dönüşüm amaçlı plan, proje ve analiz çalışmaları yapıldığı belirtildi. Peki Kuzguncuk'ta neler olacak?

Tarihi dokusuyla, ahşap evleriyle İstanbul'un en nadide köşelerinden biri olan semtte nasıl bir dönüşüm yapılacak? İşte bu soruları Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'e sorduk ve işte şu yanıtı aldık:

'GECEKONDU BÖLGESİYLE İLGİLİ'

“İBB'de alınan karar Kuzguncuk'un o tarihi bölgesiyle ilgili değil. Semtin üst tarafında kalan 22 bin metrekarelik alanda yaklaşık 350 gecekondu var. Biz o bölgenin tapusunu vermiştik. Şimdi de orada bir dönüşüm projesi olacak. Ama Kuzguncuk deyince akla ilk gelen bölge dönüşüm sahasında değil.”