kuyumcukent havadan görsel

KUYAŞ sermaye artırımına gidiyor

Genel Merve N. Güreş 05.11.2015
Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (KUYAŞ) yüzde 100 bedelli ve yüzde 100 bedelsiz sermaye artırımına gidiyor.
Türkiye'nin kooperatiften anonim şirkete dönen ve yüzde 100'ü halka açılan ilk ve tek şirket olan Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (KUYAŞ), yüzde 100 bedelli ve yüzde 100 bedelsiz sermaye artırımına gidiyor.  Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan sermaye artırımıyla birlikte KUYAŞ, yüzde 100 Bedelli (9.072.932,72 TL) ve yüzde 100 Bedelsiz (geçmiş yıl kârlarından 9.072.932,72 TL) olmak üzere toplam 18.145.865,44 TL sermaye artırımı gerçekleştiriyor.

HİSSE DAĞILIMI AY SONUNA KADAR GERÇEKLEŞECEK

2015 yılında kentsel dönüşüm projelerine odaklanan KUYAŞ, İstanbul'da hayata geçirilecek iki yeni projenin daha hazırlıklarını sürdürüyor. Bir gayrimenkul ve yatırım şirketi olan KUYAŞ'IN hisse senetleri 2012 yılından bu yana önce SIP'de sonra da İkinci Ulusal Pazar'da işlem görüyor. KUYAŞ, sermaye artırımına bağlı olarak bedelli ve bedelsiz hisse dağıtımını ise ay sonuna kadar gerçekleştirecek.  KUYAŞ Genel Müdürü Salih Sağında, sermaye artırımına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "KUYAŞ olarak borsada işlem gören bir şirket statüsü ile 2014'e başarılı bir giriş yaptık. Şimdi de yüzde 100 halka açılan ilk ve tek şirket olan KUYAŞ olarak, % 100 bedelli ve % 100 bedelsiz sermaye artırımına gidiyoruz” dedi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK

Bugüne kadar Kooperatif dahil 550 bin metrekarenin üzerinde inşaat alanı, yaklaşık 500 milyon dolarlık yatırımı, Kuyumcukent imalat bölümü, Wedding World Alışveriş Merkezi, İstanbul Vizyon Park Ofis Blokları gibi projeleri hayata geçirdiklerini belirten Salih Sağında, şunları söyledi: “Türkiye'de bir ilk olacak Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Saklama Merkezi ve bünyesindeki ‘Altın Saklama Merkezi'ni burada hayata geçiriyoruz. Borsada işlem görenlerin altınlarının saklanabileceği, özel kasa dairelerinin olacağı bir yapı hizmete sunulmuş olacak. Çok önemli nitelikleri olan, stratejik bir bina ülkemizde ilk kez hayata geçiriliyor. Böylece Kuyumcukent lokasyonu, İstanbul'un Avrupa yakasındaki finans merkezine dönüşme aşamasında çok önemli bir aşamayı daha tamamlamış olacak.”

KUYAŞ Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırım A.Ş.