Kurbağalıdere

Kurbağalıdere'de çile bitmiyor!

Genel Zeynep Karabağ 20.05.2016
Yıllardır süren İstanbul Kadıköy’deki Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının bir türlü sona ermemesi vatandaşların tepkisine neden oldu.
Yoğun koku ve kirliliğe neden olan Kurbağalıdere'nin ıslah çalışmalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yürütüldüğünün altını çizen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “İBB ıslah çalışmalarının bitiş tarihini her seferinde uzatıyor. Önce Mayıs ayında ıslah çalışmalarının biteceğini söylediler daha sonra Haziran'a ertelediler. Şu anda Kurbağalıdere'ye akan kanalizasyon şebekelerinin birleştirme çalışmaları ve deredeki balçığın temizlenmesine devam ediliyor” dedi.

“Burada dere ıslahı yani temiz su ile atık suyu birbirinden ayırt etmek için çalışmalar yapıyoruz. Atık suları bir an önce Kadıköy'deki atıksu arıtma tesislerine göndermek için çalışıyoruz” diyen ÖZKA İnşaat ve AKM Yapı'nın Proje Müdürü Sinan Selçuk Togay da şöyle konuştu: “Haziran ortası gibi başarmış olacağız. Yerin 10 metre altına 3 metre genişliğindeki borular, dünyada ilk kez uygulanan bir teknikle balçığın içinden döşendi. Şu anda boru döşenme işi bitti. Çalışmalar daha hızlı ilerleyecek. Önümüzdeki yıl mayıs gibi tamamlayacağız” dedi.

‘Eski haline gelmesi zor'

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, çalışmaya ilişkin ilginç bir iddiayı gündeme getirdi: “Kurbağalıdere şu anda kanalizasyon halinde. Derenin yeniden eski haline gelmesi çok zor. Burası Kurbağalıdere gibi bir atığı temizleyemez. Burada sadece gözle görülebilen kirlerden arınacak ve Marmara denizine aktarılacak. Bu da birçok hastalığa yol açacak.” Kadıköy Kent Dayanışması üyesi Üzeyir Uludağ, Akçelik'e şu sözlerle destek verdi: “Kurbağalıdere ıslah çalışması tam anlamıyla bitirilmiş olsa bile Marmara denizi kirletilmeye devam edecek ve ARTan nüfusla birlikte Marmara denizindeki yaşam sonlanacaktır.”

Kurbağalıdere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aykurt Nuhoğlu Kadıköy Belediye Başkanı ÖZKA İnşaat AKM Yapı