köy evi

Köydeki evini kültür evi haline getirdi

Genel Emine Pile 03.09.2017
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Ertuğrul köyü sakinlerinden Fatma Efe, köydeki evini kültür evine dönüştürdü.
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Ertuğrul köyü sakinlerinden Fatma Efe, evini, eski dönemlere ait kıyafet, tarım aletleri ve günlük hayatta kullanılan araç-gereçlerin sergilendiği kültür evi haline getirdi.

Gelişen teknoloji ile ellerinden cep telefonlarını düşürmeyen ve teknolojiyi doğru kullanmadıklarını düşündüğü köyün gençlerine, geçmişlerini hatırlatmak isteyen Efe, Ertuğrul köyündeki evinin bir odasına geçmişte kullanılan giyim, tarım aletleri, araç ve gereçler ile süslemeye başladı.

Kısa süre içerisinde evinin odasını tamamen dolduran Efe, çareyi eski eşyaları evinin dış duvarına asmakta buldu.

Efe, köylülerin de desteği ile şu anda 5 bin malzemenin bulunduğu evinin diğer odaları ve dışını da giyim, tarım aletleri, araç ve gereçlerle donattı.

Evinin mutfağında yaşamanı sürdüren Efe'nin oluşturduğu "Kültür evi" yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

"Teknolojiyi doğru kullanamayan gençlere kızdım"

Efe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2005 yılında "Kültür evi"ne dönüştürdüğü evini, yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Gençlerin geçmişini bilmeleri için gayret gösterdiğini anlatan Efe, kendisinin teknolojiye karşı olmadığını ancak gençlerin büyük bölümünün teknolojiyi doğru kullanamadığını ifade etti.

Ziyaretçileri gördüğünde çok mutlu olduğunu anlatan Efe, "Eşim vefat ettikten sonra bir boşlukta kaldım. Teknolojiyi doğru kullanmaya gençlere kızdım. Gençlerini geçmişini bilmeleri için evimi kültür evine dönüştürdüm. Bu yıl yerli ve yabancı olmak üzere çok sayıda ziyaretçi buraya geldi. Sabah gözümü bir açıyorum evin önüne tur otobüsü yanaşmış. Evde yalnız kalıyorum ama hiç de yalnız değilim. Ben çok mutlu oluyorum. kültürümüzü de gençlerimize tanıtıyoruz." diye konuştu.

köy evi fatma efe kültür evi