körfez geçiş köprüsü halat koptu

Körfez Köprüsü’nün kopan halatı sökülüyor!

Genel Uğurcan Tokay 28.04.2015
Japon mühendis Kishi Ryoichi'nin intiharına neden olan Körfez Geçiş Köprüsü'ndeki kedi yolu halatının kopmasının ardından söküm başlıyor.
ESD - Yapımı tüm hızıyla devam eden Körfez Geçiş Köprüsü'nde geçtiğimiz aylarda beklenmedik bir kaza yaşanmış ve catwalk adı verilen köprü üzerindeki halat kopmuştu. Bu olaydan kendisini sorumlu tutan 51 yaşındaki Japon Mühendis Kishi Ryoichi  canına kıymıştı.

Söküm işlemleri başlıyor

Aradan geçen bir aylık süreçte kopan halat için bir çalışma yapılmadı ancak çalışmaların birkaç gün içerisinde başlaması bekleniyor. Emlaktasondakika.com'un haberine göre, intihar eden mühendisin yerine yeni bir ismin gelmesiyle birlikte söküm işlemleri için start verilecek.

koprufoto

10 milyarlık yatırım

Yaklaşık 2-3 hafta kadar sürmesi beklenen söküm işleminin ardından Körfez Geçiş Köprüsü'nün açılış tarihinin ne kadar gecikeceği de ortaya çıkmış olacak. Toplam yatırım tutarı 10 milyar liranın üzerinde olan proje yap-işlet-devret mantığıyla inşa ediliyor.

Hangi kesimlerden ne kadar araç geçecek?

  • 1.Kesim: Gebze – Orhangazi için 40.000 Otomobil eşdeğer/Gün
  • 2.Kesim: Orhangazi – Bursa (Ovaakça Kavşağı) için 35.000 Otomobil eşdeğer/Gün
  • 3.Kesim: Bursa (Karacabey Kavşağı)- Balıkesir/Edremit ayrımı için 17.000 Otomobil eşdeğer/Gün
  • 4.Kesim: (Balıkesir – Edremit) ayrımı – İzmir için 23.000 Otomobil eşdeğer/Gün
Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

körfez geçiş köprüsü intihar körfez geçiş köprüsü halat koptu körfez geçiş köprüsü son durum körfez geçiş köprüsü ne zaman açılacak