tabliyeler

Körfez Köprüsü’nde kılavuz kablolar çekilmeye başladı

Genel Emine Pile 08.02.2015
İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek olan Körfez Köprüsü’nde önemli bir aşamaya gelindi ve kılavuz kabloların çekimine başlandı.
Ulaşımı rahatlatacak ve kısaltacak olan Körfez Köprüsü'nde 254 metre yüksekliğindeki kulelerin montajının tamamlanmasından sonra diğer bir aşama olan, üzerinden araçların geçeceği ana kabloların çekiminde kullanılacak kılavuz kablolar da iki taraflı olarak çekildi.

Son olarak, tabliyeleri taşıyacak ana kabloların çekim işini yapacak, mühendis ve işçilerin çalışacağı 'kedi yolu' denilen geçici yürüyüş yolunun çalışmasına başlandı. 6 Şubat'ta başlacaK bu çalışma nedeniyle köprü akaklarının bulunduğu Dilovası ile Hersek Burunları arası 08.00-16.00 saatleri arasında gemi trafiğine kapatabiliyor. Bu saatler arasında Körfez'e gemi giriş- çıkışı yapılmıyor. Çalışmalar yarın da devam edecek ve İzmit Körfezi'ndeki gemi trafiği 10 Şubat Salı günü normale dönecek.

TABLİYELER GELDİ

Körfez Köprüsü'nde, araçların geçeceği yol olarak kullanılacak tabliyeler de geldi. Rulo halindeki tabliyeler, Körfez Köprüsü'nün Dilovası ayağının hemen yanında bulunan özel bir liman işletmesinin sahasına indirildi. Programda bir aksaklık olmaması halinde Şubat ayı sonunda ana kabloların çekimi tamamlanacak, Mayıs ayı sonuna kadar da tabliyelerin yerleştirilmesi bitmiş olacak.

Yıl sonunda tamamlandığında, 3 gidiş ve 3 geliş toplam 6 şeritle hizmet verecek olan köprü, aynı zamanda Dünya'nın 4'üncü büyük asma köprüsü ünvanını alacak. Köprü İstanbul-İzmir otoyolunu 3.5 saate, Gebze-Orhangazi yolunu da 20 dakikaya indirmiş olacak.

Aynı zamanda, özellikle yaz ayları ile bayram tatillerinde, tatili İstanbul dışında geçirmek isteyenlerin karayolları ile feribot iskelelerinde iizdiham biraz daha azalacak.

Milliyet

Körfez Köprüsü ulaşım projeleri tabliyeler