Körfez Geçiş Köprüsü'ndeki ışıklandırma

Körfez Köprüsü ışıl ışıl oldu

Genel Emine Pile 05.09.2015
Tamamlandığında dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü olacak olan 'Körfez Köprüsü’ ışıklandırıldı.
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli ayağı olan İzmit Körfezi geçiş köprüsünde, Mart ayında kopan ve yeniden yapılarak montajı tamamlanan kedi yolu olarak bilinen halatlara aydınlatma sistemleri monte edildi. Işıklandırma çalışmalarıyla gündüz şantiye görüntüsünde olan Körfez Geçiş Köprüsü, akşam saatlerinde aydınlatmaların çalıştırılmasıyla Körfez'e yeni bir görünüm kazandırmaya başladı.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=K%c3%b6rfez+Ge%c3%a7i%c5%9f+K%c3%b6pr%c3%bcs%c3%bc'>Körfez Geçiş Köprüsü</a>

Körfez Geçiş Köprüsü'nün ışıklandırılmış hali 

Kocaeli'nin Dilovası ilçesi Diliskelesi ile Yalova Altınova ilçesi Hersek Burnu arasında inşa edilen Körfez Geçiş Köprüsü'nde kedi yolu montajının tamamlanmasının ardından köprüyü taşıyacak olan çelik halatların montajının başlaması bekleniyor. Körfezin iki yakasını birleştirecek çelik köprü halatları yerin 19 metre altındaki temellerine sabitlenecek.

Körfez geçiş köprüsünde ışıklandırma

Köprü bağlantı yollarının da büyük ölçüde tamamlandığı Körfez Geçiş Köprüsü, yaklaşık 2 bin 682 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük orta açıklığına sahip 4. köprüsü olma özelliği taşıyacak. Temeline çakılan 195 çelik kazık ile en büyük depreme dayanıklı olacak şekilde yapılan köprü 252 metre yüksekliğindeki tamamen çelikten yapılan köprü kuleleri ise olası kazalarda gemi çarpmalarına karşı dayanıklı olarak inşa edildi.

Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, denizin 65 metre üzerinde 3 gidiş, 3 geliş ve 1 de hizmet şeridiyle araçlara hizmet verecek. Körfezin iki yakasındaki 60 dakika süren geçiş süresini de çalışma ile 6 dakikaya inecek.

Körfez köprüsü ışıklandırma

Körfez Köprüsü'nün halatlarının aydınlatılmış görüntüsü 

Yaklaşık 1.1 milyar dolarlık yatırımla inşasına devam edilen köprü çalışmaları tamamlandığında, geçiş ücreti olarak sürücülerden 35 dolar-KDV alınması bekleniyor. Çalışmaların hızlandığı Körfez geçiş köprüsündeki çalışmaların yaz aylarında büyük oranda tamamlanması bekleniyor.

Körfez Geçiş Köprüsü