körfez geçiş köprüsünün genel görünümü

Körfez Geçiş Köprüsü ne zaman açılacak?

Genel Uğurcan Tokay 22.10.2015
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Körfez Geçiş Köprüsü'ndeki son durumu anlattı.
İstanbul ile İzmir arasındaki seyahat süresini düşürecek Körfez Geçiş Köprüsü ve otoyol inşaatındaki son durumun sorulması üzerine Bilgin çalışmaların, programın da önünde bir hızla gerçekleştiğini söyledi. Bilgin, "İstanbul ile İzmir arasındaki yol 433 kilometre uzunluğunda. Biz bu otoyolu bitirdiğimizde mevcut yol 90 kilometre kısalmış olacak ama şu an 8-10 saat süren seyahatleri, 3-3,5 saate indiriyoruz" diye konuştu.

İstanbul-Bursa arası seyahat süresinin de yaklaşık 1 saate düşeceğine işaret eden Bilgin, şöyle konuştu:
"Körfez Geçiş Köprüsü, dünyanın özellikli köprülerinden biri. 252 metre kule yüksekliği, 36 metre genişliği, bin 550 metre ayaklar arasında açıklık, 2 bin 682 metrelik uzunluğu ile birlikte dünyanın 4'üncü en uzun köprüsü. Köprüde kedi yolu kazasından sonra tekrar sistemler kuruldu. Ana taşıma telleri çekiliyor, bunlar da kısa süre içinde bitecek. Köprünün tabliyelerini aralık ayı başında yerleştirmeye başlıyoruz, 35 gün sonra da tamamı bitmiş olacak.

Aralık sonu, ocak başında köprünün tabliye yerleştirme işlemi tamamlanıyor. Ondan sonra izolasyon test işlemleri var. Köprüyü mart ayında trafiğe açacağız. Bundan önce Altınova-Gemlik arasındaki 40 kilometrelik kısmı bu yıl başı itibarıyla trafiğe veriyoruz. Mart ayı geldiğinde köprü bağlantısını da yaptığımızda, İstanbul'dan Gemlik'e kadar olan kısım, köprü de dahil olmak üzere hizmete verilmiş olacak."

Kemalpaşa-Torbalı arasında 6,5 kilometrelik kısmın da dün hizmete verildiğini anlatan Bilgin, "Yatırımın bütün noktalarında inşaatımız süratle devam ediyor. Planımız şu; mart sonu itibarıyla İstanbul'dan Gemlik'e kadar köprü dahil kesintisiz geçilmiş olacak. 2016 sonunda Bursa'ya kadar ulaşmış olacağız ve 2018 sonu itibarıyla bütün kesimleri bitirip yolumuzu hizmete vermek için gayret gösteriyoruz. İhalede 2020 öngörülmüştü, böylece yaklaşık 2 yıl önce bu yolu tamamlayarak hizmete vermiş olacağız. Türkiye'de çok önemli bir arteri otobanla bağlayarak, halkımızın hizmetine sunacağız" ifadelerini kullandı.

 

körfez geçiş köprüsü körfez geçiş köprüsü son durum körfez geçiş köprüsü açılış