körfez geçiş köprüsünün bitmiş hali

Körfez Geçiş Köprüsü, Kocaeli ve Yalova'yı uçurdu!

Genel Uğurcan Tokay 05.10.2015
Yapımı tüm hızıyla devam eden Körfez Geçiş Köprüsü, Yalova ve Kocaeli'deki gayrimenkul fiyatlarını uçurdu.
Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan Körfez Geçiş Köprüsü'nde çalışmalar tam gaz devam ediyor. Mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 140 kilometre azaltacak olan proje sayesinde 8-10 saat süren yolun, 3,5 saate inmesi hedefleniyor. Yani projeyle birlikte İstanbul'dan İzmir'e ulaşım 3,5-4 saatte gerçekleşecek. Yalova Emlakçılar Odası Başkanı Hayrettin Yılmaz, Arapların Yalova'daki gayrimenkullerin yüzde 20'sini satın aldığını açıkladı.

İstanbul'la mesafe kısalıyor

Yılda 870 milyon lira tasarruf sağlaması beklenen Körfez Geçiş Köprüsü sayesinde İstanbul ile Bursa arası ulaşım 1 saate düşecek. Mevcut durumda körfezi 1 saat 20 dakikada geçerken bu süre feribotla 45-60 dakika olarak belirlendi. Yapımı devam eden köprü sayesinde bu süre 6 dakikaya düşecek.

körfez geçiş köprüsünün tasarımı

Köprüyle birlikte inanılması güç bir zaman tasarrufu sağlanacak...

Yabancı ilgisi çok yüksek

Türkiye tarihinin en önemli yatırımları arasında yer alan Körfez Geçiş Köprüsü, gayrimenkul sektörüne nasıl etki edecek? İstanbul'a önemli katkılar sağlayacak olan proje özellikle Kocaeli ve Yalova'yı uçuracak. Şu ana kadar gayrimenkul fiyatlarının önemli ölçüde artmasına neden olan proje yabancılarında Türkiye'ye olan ilgisini artırdı.

gebze orhangazi izmir otoyolunun güzergahı

Türkiye'nin en önemli yatırımları arasında yer alan proje bu güzergahta ilerleyecek...

Yalova ve Kocaeli konut projeleri öne çıkıyor

Son dönemde Kocaeli ve Yalova'da inşa edilen markalı konut projeleri, yatırımcıların gözdesi konumunda. Yalova'da Marmara Vizyon Evleri, Yalova Life, Asude Hayat, Erguvan Evleri, Royal Blue gibi projeler öne çıkıyor.

Kocaeli'de ise Marina Plus, Es'Marin Konakları, Emlak Konut Körfezkent 4, Time Tower Residence, Naturalm Çiftlik Evleri, Alan Panorama 3, Kavanium Gölcük, Kavanium İzmit, Petkim Park, Evimiz Kocaeli ve G Marin gibi projeler dikkat çekiyor.

Körfez Geçiş Köprüsü, Kocaeli'ye neler kattı?

Alpay Hacıoğlu

Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı

Kocaeli geneline bir değer katacağı kesin. Ancak Karamürsel bölgesi daha köprü bitmeden hareketlendi. Bu hareketlilik Değirmendere ve Yalova bölgesine kadar ulaşıyor. Özellikle arazi ve konut fiyatları çok yükseldi. Kocaeli'nin reklamı açısından çok değerli bir proje. Özellikle Karamürsel bölgesi şu anda inanılmaz bir süreç yaşıyor.

Kocaeli özellikle depremden sonra ciddi bir gelişme eldi etti. Özellikle Kandıra, Başiskele ve Kartepe'de ciddi hareketlilik var. Karamürsel, köprüyle birlikte ciddi bir hareket kazandı. Kocaeli'nin bütün ilçeleri çok hareketli. Özellikle Karamürsel'de arazi fiyatları arttı. Yabancılarda büyük ilgi gösteriyor. Karamürsel'deki emlakçılar Arapların bölgeyi tercih ettiğini söylüyor. Köprünün yapılmasından sonra bir ticaret başladı.

Körfez Köprüsü, Araplara Yalova'ya çekti

Hayrettin Yılmaz

Yalova Emlakçılar Odası Başkanı

Köprünün Yalova'ya faydası olacak. Çünkü geçiler çıkışlar Yalova bölgesine olacak. Aynı istikametten İzmir'e gidiliyor.Yalova ve ile İstanbul arası ulaşım süresi çok azalacak. Köprü, Yalova'yı ileriye taşıyacak. Bazı bölgelerin yeni imar planları açıklandı. Fiyatlar yükseldi. Fiyatların artmasında köprünün büyük etkisi var. Yalova'da yeni yapılan binalar içerisinde en pahalı ev 350 bin lira, en uygun 200 bin lira. Burada üniversite var tüm kolları açıldı. 18 bin öğrenci var Yalova'da. Şehirde ev fiyatları milyonların üzerinde olacak. Bölge 450 binin üzerinde nüfusa sahip. Köprüyle birlikte yabancı ilgisi daha da artacak. 2020'de 750-800 bin nüfus olacak. Araplar Yalova'ya bağlı olan gayrimenkullerin yüzde 20'sini satın aldı ve bu yüzden öğrenciler zor durumda. Ev kiraları 1500-2 bin liraya yükseldi.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

 

Körfez geçiş köprüsü Körfez geçiş köprüsü yalova Körfez geçiş köprüsü kocaeli