konut-mevduat

Konut yatırımcıları mevduata mı yöneldi?

Genel Uğurcan Tokay 01.08.2017
Son dönemde hızla artan mevduat rakamlarının, yatırım anlamında konutu geride bırakabileceği belirtiliyor.
Türkiye'de geleneksel olarak "Konuta yatıran kazanır" anlayışı son gelen verilerle sarsılıyor. Enflasyon karşısında getirisi 5,5 yılın en düşük seviyesine gelen konut, mevduat faizinden de daha az kazandırıyor. 

Konut fiyatları Mayıs ayında bir önceki seneye göre yüzde 12,58 yükselirken bu artış yılın en düşük seviyesinde oldu. Konut fiyatlarındaki artışı, enflasyondan arındırmakla elde edilen reel fiyat artışı ise 0,86 puanla Nisan 2012'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 11,72 olmuştu.

Türkiye'nin iki büyük şehri İstanbul ve Ankara'da konut fiyat artışı enflasyonun altında kaldı.

Bu durum konut fiyatlarının diğer yatırım araçları karşısındaki genel algıdaki üstünlüğünü de sarsma potansiyeli taşıyor. Zira Bloomberg'in analizine göre konut fiyatlarında yükselişin yavaşlaması, emlak yatırımcısının mevduata yönelmesine yol açabilir. Konut fiyatlarının ülke genelindeki yüzde 12,58'lik artış hızı karşısında söz konusu dönemde resmi verilere göre 3 aya varan TL mevduatlarında faiz ise yüzde 12,73 oldu.

İstanbul'da yıllık yüzde 10,53 ve Ankara'da yüzde 9,19'a düşen konut fiyatlarındaki artış da mevduat getirisinin altında kaldı. 

konut mu mevduat mı konut mevduat