istanbul maslak bölgesinin havadan görünümü

Konut alma alışkanlıklarımız nasıl?

Genel Uğurcan Tokay 12.02.2016
Son dönemde konut kredisi faizlerinin artması konut yatırımcılarını farklı ödeme seçeneklerine yöneltti.
Son dönemde konut alma alışkanlıklarımız değişti. Fiyatlar ve kredi faizlerinin yüksekliği farklı formüllere olan ilgiyi artırdı. Ancak yine de ev alırken konut kredisi kullanım oranı yüksek seviyelerde. Bugünlerde en düşük faiz oranı ise 10 yıl için yüzde 1,15 seviyelerinde seyrediyor.

Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz EVA Gayrimenkul'den Şeyma Subaşı dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İşte sorular ve yanıtları...

Konut satışlarının artmasını bekliyor musunuz? Konut alma alışkanlıklarımız var mı? Kredili, peşin veya senet. Hangilerini daha çok kullanıyoruz?

2015 yıl sonu itibariyle tüm yurttaki toplam konut satışları geçen seneye kıyasla yüzde 10,64 artmış durumda. Ancak 2013 ve 2015 arasındaki dönemde  ipotekli konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payının düştüğünü görüyoruz. 2013 senesinde ipotekli konut satışları toplam konut satışları içinde yüzde 40 oranında iken 2014 ve 2015 de bu oran yüzde 33 seviyelerine düştü. 2013 -2014 yılsonu kıyaslamasın konut satışlarının nerede ise aynı olduğunu görüyoruz. 

İstanbul inceleme yaptığımızda ise  konut satışları geçen seneye nazaran yaklaşık yüzde 6 artış gösterdiğini bu rakamın İzmir'de yüzde 8 ve Ankara'da ise yüzde 11 olduğunu görüyoruz. Senetli satışlarla ilgili bir istatistik olmadığından bu konuda bir yorum yapmak bilimsel olarak mümkün değil.

Konutlarla birlikte ofis ve AVM yatırımları nasıl ilerliyor? Sizce İstanbul'da AVM sayısı yeterli seviyeye ulaştı mı?

Markalı konutlar yanı sıra yatırımcıların birçoğu ofis ve AVM yatırımları konusunda da projelerine yenilerini eklemeye devam ediyorlar. EVA olarak hazırlamış olduğumuz Alışveriş Merkezleri Sektör raporumuza göre İstanbul belirli bölgelerinde doygunluğa ulaşmış olsa da genelinde yeni AVM'lere ihtiyacı olduğu görülmekte. Ancak şehrin bazı noktalarında da AVM açısından enflasyon var. Örneğin Avrupa yakasında bir noktada 20 AVM ye aynı zaman dilimi içinde ulaşabileceğiniz bölge mevcut. AVM geliştirmek için şehirde hala fırsat var ancak  yer seçimi her zamankinden de daha da önemli, ihtiyaç olan bölgeleri iyi analiz etmek ve o boşlukları doldurmak gerekli, yoksa atıl yatırımlar oluşturma riski var.

Gayrimenkul sektörünü nasıl görüyorsunuz?

Son beş yıl içinde 2011-2015 yılları arasında yıllık toplam konut satış rakamının yüzde 82 oranında arttığını görüyoruz. Toplam satış içinde ipotekli satış rakamının oran olarak azaldığı görülüyor.
Bunların yanı sıra takipteki takipteki konut kredilerinde yıllar arasında farklılıklar olduğu görülüyor. 
Geliştiriciler 3. Köprü Güzergahı, 3. Havalimanı Alanı, Kanal İstanbul Projesi, Avrasya Tüneli, Mevcut ile İnşaat Halinde ve Etüdü Devam Eden Raylı Sistem Giriş ve Çıkış Noktaları ve Güzergahları, Kentsel Dönüşüm Yasası Kapsamında Riskli Alan İlan Edilen Bölgeleri dikkate alarak projelerine yenilerini katıyor.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

ipotekli konut satışı konut satış istatistikleri istanbul avm sayısı