Konak Tünelleri

Konak Tünelleri 21 Mayıs’ta hizmete giriyor

Genel Emine Pile 15.05.2015
İzmir'de hayata geçirilen Konak Tünelleri projesinde çalışmalar sürerken tünelin açılışının Başbakan Ahmet Davutoğlu 24 Mayıs'ta yapılacağı belirtildi
Konak Tüneli'nde inceleme yapan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, kendi kullandığı midibüsle tüneli bir uçtan bir uca geçerek, gazetecilere tünel hakkında bilgi verdi.

Binali Yıldırım, projede bin 674 metre uzunluğunda iki tünel bulunduğunu, en yüksek yerde dışarıdan tünelin içine olan derinliğin 100 metre olduğunu aktardı.

2011 YILINDA BAŞLANAN PROJE SONA GELDİ  

Yeşildere çıkışının daha önce bitirildiğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu,"Tünelin ve bağlantı yollarının toplam maliyeti 310 milyon lirayı buldu. 2011 yılındaki seçimler öncesinde söz vermiştik, o yıl içinde başlandı ve nihayet bitirildi. Üzeri tamamen yerleşim yeri olduğu için dikkatli ve titiz bir çalışma gerçekleştirildi. Küçük aralıklarla tedbirler alındı. Dolayısıyla proje zor bir projeydi, o yüzden herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için itinalı çalışma yapıldı. Özellikle Konak girişinde arkeolojik kazılar çok fazla zaman aldı."

BAŞBAKAN 24 MAYIS'TA AÇILIŞI YAPACAK 

Yıldırım sözlerine şunları da ekledi, "926 tarihi mezar kaldırıldı ve Musevi cemiyetine teslim edildi. 21 Mayıs itibarıyla tünel hizmet vermeye hazır hale geliyor ve inşallah Başbakanımız 24 Mayıs'a İzmir'e geliyor, İzmir mitinginde İzmirli hemşehrilerimizle buluşacak, bu vesileyle açılışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kendisine bu konuda teklif götüreceğiz."

Yıldırım, projede yer alan üst geçit için belediye ile Karayolları Genel Müdürlüğü'nün görüşme halinde bulunduğunu, detaylarda anlaşıldıktan sonra inşa edileceğini kaydetti.

DAVALAR KARAYOLLARI LEHİNE KARARA BAĞLANDI

Kemeraltı'na giriş olup olmayacağı yönündeki soru üzerine de Yıldırım, "Ana aksı oluşturan proje olduğu için bunların şehir içi bağlantıları konusu karayollarının görevi dışında kalıyor" dedi.

Yıldırım, projeyle ilgili açılan davaların da karayolları lehine karara bağlandığını, projeyle ilgili başka kamulaştırma ihtiyacının bulunmadığını ifade etti.

Konak Tünelleri İzmir tünel projesi