Köln Camisi

Köln Camisi, mayıs ayında tamamlanacak

Genel Zeynep Karabağ 14.01.2017
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, Almanya'nın Köln kentinde iç mimarisi tamamlanan cami inşaatını mayıs ayında bitirmeyi planlıyor.
DİTİB, Köln'de düzenlediği basın toplantısında Türk ve Alman basın mensuplarına inşaat alanını gezdirerek, sanat eserini andıran iç mimari ilk kez gösterildi.

DİTİB İnşaat ve Emlak Müdürü ve cami inşatı proje müdürü Selim Mercan, "Cami ve külliyenin iç tezyinat çalışmalarının konsepti, Türkiye'den gelen nakkaş Semih İrteş, hat yazıları ise Hüseyin Kutlu tarafından yapıldı. 30-40 kişilik ekibimiz son 5-6 aydır yoğun bir çalışma yürüttü. İç tezyinat çalışmalarımız yani kubbe ve duvar çalışmalarımız böylelikle tamamlanmıştır." dedi.

Mercan, caminin kubbe kısmında Ayetel Kürsi'den başlayıp kubbenin alt kuşağında Amene'r-Resulü'nün olduğunu, caminin yan taraflarında ise birlik ve beraberliği anlatan Avrupa'ya has ayetlerin seçildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Üstteki avizemiz haftaya gelecek, yıldız avizemiz takıldıktan sonra aydınlatma işleri ile ufak tefek işler tamamlanacak. Daha sonra zeminde kalorifer, halı döşeme, minber, kürsü, mihrap tarzı işler bittikten sonra şu an hedeflediğimiz bitiş süresi Mayıs ayı olacak." 

Cami mimarileri Almanlara tanıtılacak

Farklı camilerin birer sanat eserinden oluşan mimarileri toplu olarak, 16 Ocak Pazartesi günü Köln'de düzenlecek bir sergi ile Almanlara da tanıtılacak.

Köln'de bulunan DİTİB Genel Merkezi'nin çarşı bölümünde düzenlenecek sergide, Köln caminin yanı sıra çeşitli cami fotografları ile hat yazıları sergilenecek.

Köln Camisi Diyanet İşleri Türk İslam Birliği