Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü

Kocaeli'ne 2 yeni çamur yakma ve enerji üretim tesisi kurulacak!

Genel 15.04.2017 11:12

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Başiskele ve Gebze'ye çamur yakma ve enerji üretim tesisi kuruyor. Tesislerin çalışmaları sürüyor.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'ne ait 22 atık su arıtma tesisinde, yılda 72 bin metreküp atık su çamuru çıkarılarak İzmit Körfezi ve Karadeniz'in kirlenmesi önleniyor. İSU çıkan çamuru bertaraf etmek için yılda 11 milyon lira yakma ücreti veriyor. İSU çamurların bertarafının yanı sıra enerji üretmek için Başiskele Kullar ile Gebze'de çamur yakma ve enerji üretim tesisi kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Başiskele Kullar Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisi'nde zemin güçlendirme ve temel çalışmalarının ardından mekanik donanımlarının montaj çalışmalarına başlanıldı. Tesiste günlük 95 ton atık su çamuru yakılarak bertaraf edilecek. 17 milyon liraya mal olacak tesiste çamur yakılması sırasında oluşan enerjiden de 1 megawat enerji elde edilecek ve tesisin enerji ihtiyacı karşılanacak. Gebze Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisi'nin zemin çalışmaları devam ederken, tesisin 18 milyon liraya mal olması hedefleniyor.

40 milyon lira enerji maliyeti azaltılacak

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram çamur yakma ve enerji maliyetlerinin kurumun önemli giderleri olduğunu, bu giderleri azaltmak için tesisler kurduklarını söyledi. Çamur yakma ve enerji üretim tesislerini bu yılın ikinci yarısından sonra işletmeye alacaklarını belirten Bayram, "İSU olarak insan sağlığı ve çevrenin korunmasına çok önem veriyoruz. Sıfır kirlilik ilkesi için 2004 yılından bu yana yatırımlar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Bugün yüzde 99 arıtma oranına sahip ülkemizin tek şehriyiz. Maliyetlerimizi azaltmak için Başiskele Kullar ve Gebze Atık Su Arıtma Tesisleri'nde çamur yakma ve enerji üretim tesisleri kuruyoruz. İnşaatı süren ve kısa bir zaman içinde tamamlanacak tesisler ile birlikte bir yandan 11 milyon lira çamur yakma, bir yandan da 40 milyon lira enerji maliyetlerini azaltacağız" dedi.

Hürriyet