No Man’s Fort

Kız Kulesi’nin İngiliz rakipleri para basıyor!

Genel Emine Pile 06.03.2015
İngilizlerin denizin ortasına inşa ettikleri beton kaleler Kız Kulesi'ne rakip oldu. Estetikten uzak beton kaleler şimdi para basıyor.
ESD ÖZEL - Aslında ne yapılış amaçları aynı ne de kullanım şekilleri. En büyük ortak özellikleri denizin ortasında inşa edilmeleri. Ama İngilizlerin tarihi beton adaları para basıyor, bizim Kız Kulesi ise  malum sadece karpostalları süslüyor.

İngiltere'nin en önemli sahil şehri ve İngiliz Milli Donanma Limanı olan Portsmouth'u Fransız saldırılarından korunması için 1800'lü yıllarda yapılan Spitbank Fort ve No Man's Fort isimli deniz kuleleri, İngilizlerin eğlence mekanı haline geldi.

2. Dünya Savaşı'nda İngiliz Denizaltılarına ev sahipliği yapan bu yapıların üzerine sahili Alman uçaklarından korumak için iki büyük uçaksavar eklenmiş 1960 yılında ise Savaş Müzesi haline getirilmesine karar verilmişti. Dev yapılar 2000'li yılların başına kadar da müze olarak kullanıldı.

Daha sonra satışa çıkartılan otelin ilk sahibi, bu yapılardan No Man's Fort için 8 milyon Sterlin ödemesine rağmen iflas etmiş ve hapse girmişti. İflasının ardından tekrar satışa çıkartılan yapılar, Buckingham'lı tarihi yapı meraklısı Mike Clare'ın sahibi olduğu Clarenco şirketi tarafından satın alınarak lüks bir otel haline getirildi. Tarihi şato, kale ve yapılara özel ilgisi olan Turizm şirketinin elinde İngiltere ve İskoç tarihinin önemli yapıları bulunuyor.

2012 yılından bu yana hizmet veren Portsmouth'a yarım saatlik uzaklıktaki SpitBank Fort  “Secret Escapes – Gizli Kaçamaklar” sloganıyla müşterilerine VIP hizmet sunuyor. Otelde konaklanabilecek 9 yatak odası bulunuyor. Yüksek standartlardaki bu butik otel, özel partiler ve küçük düğünler için kullanılıyor. Açık ve ısıtmalı havuz, şarap mahzeni ve oyun odalarına sahip bu otelde 60 kişi aynı anda kalabiliyor. Otelin geceliği ise 3500 TL'den başlıyor.

Wight adası ile karşı karşıya olan ve 2015 Sonbaharında açılacak olan No Man's Land Fort'ta ise 22 otel odası, kapalı ve açık ısıtmalı havuz, iki helikopter pisti, golf simülatörü, mağaza ve restoranlar bulunacağı belirtildi. Otellerde aynı zamanda balıkçılık ve deniz sporları için de etkinlikler düzenleniyor.

Murat Can Güllü

Kız Kulesi Spitbank Fort No Man’s Fort