Hüseyin Oflaz

Kentlerin geleceği 10 yıl öncesinden bellidir

Genel Hüseyin Belibağlı 29.08.2015
Şehir Plancısı ve İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz, ulaşım planlarının geceden sabaha olmayacağına dikkat çekti.
İstanbul gibi büyük metropollerin geleceğinin onlarca yıl önceden belirlendiğini hatırlatan Şehir Plancısı ve İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz, bu tür işlerin geceden sabaha olmayacağına dikkat çekti.

Efsane metrolar sömürge planlarıdır

Yerel yönetimlerin ulaşım planlamalarında etken olduklarını ama sorunların tamamının çözümüne güçlerinin yetmediğini belirten Oflaz, bu tür projelerin devlet eliyle gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti. Metro yatırımlarının külfetli ve zordur olduğunu kaydeden Oflaz, “Moskova, New York ve Londra gibi efsane metrolar 100 yıl önceki sömürge zamanında belli bir planda yapıldı. Şimdi yerel yönetimlerle onlar yapılamaz. Devletin desteği gerekiyor. Yerel yönetimlerle beraber işler hızlanır. Büyük kentlerin metrolarını sadece o kentte yaşayanlar değil, tüm ulus kullanıyor. O açıdan hükümet bazında ele alınmalı” dedi.

Toplu taşıma projelerinin onlarca yıl önceden üst ölçekli planlarda yer aldığına ve kentlerin hangi akslarda büyüyeceğinin bilindiğini dile getiren Oflaz, “Bu tür metro planlamaları uzun sürelerde planlanır ve hemen şekillenmez. 1/100.000 planlarda yer alır. Hattı ve güzergahları bellidir. Hükümetler artık bu işin imalatını yaparak vatandaşın hayatını kolaylaştırmalıdır” dedi.

Doğru planlama her noktada kazandırır

İstanbul'da sadece trafik değil, ulaşım sorunu yaşandığına dikkat çeken Oflaz, “Yer seçimleri yanlış yapıldığından artık bir yerden bir yere ulaşamıyor. Konut, çalışma ve sosyal donatı alanlarının yerleri yanlış seçiliyor. İnsanlar bunların her birisi için zaman, enerji ve para tüketiyor. Her birisi için onlarca km yol gidiliyor. Bu doğal olarak İstanbul'u 7/24 kilitliyor” dedi.

Hüseyin Belibağlı/emlaktasondakika.com

 

Şehir Plancısı İmpo İmar Hüseyin Oflaz