<
roma villaları

Kazdağları'ndaki Roma villaları gün yüzüne çıkarılıyor

Genel Sinem Öztürk 14.08.2016
Antandros Antik Kenti'nde, Ege Denizi manzaralı antik Roma villaları gün yüzüne çıkarılmaya başlandı.
Balıkesir'in Edremit ilçesinde, Kazdağları'nın eteklerindeki Antandros Antik Kenti'nde, Ege Denizi manzaralı antik Roma villaları gün yüzüne çıkarılıyor. Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Polat'ın başkanlığında 16 yıldır aralıklarla sürdürülen kazılarda, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Trakya Üniversitesinden öğretim üyeleri ve öğrencilerin de aralarında bulunduğu 27 kişilik bilimsel ekibe, 25 kazı işçisi eşlik ediyor.  

Kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Altınoluk Mahallesi'ne 2 kilometre uzaklıkta bulunan Antandros Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarının iki ayrı noktada devam ettiğini kaydetti.

Polat, öncelikle antik kentteki Roma villalarının tamamını gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, şöyle konuştu:  

"Ege Denizi manzaralı lüks bir Roma villası üzerinde çalışıyoruz. Kazı çalışmalarımızdaki 16. yılımız ve epey bir yol aldık. Bu seneki hedefimiz, şu an bulunduğumuz Roma villasının tam planına ulaşmak. Villa, zaten kuzeyden bir yol ile sınırlanmıştı. Bu sene, güney yolunu bulmayı, yolun diğer tarafındaki yeni villaların da ipuçlarını yakalamayı hedefliyoruz. Ek bir bütçe geldiği takdirde, bu yıl hemen bu villanın arkasındaki yeni villaları da aramaya başlayacağız."

"Milattan önce 4. yüzyıla ait ev temellerini bulduk"

Diğer çalışma alanının ise Nekropolis olduğunu anlatan Polat, şöyle devam etti: "Burası da 16 yıldır kazılan alanlarımızdan birisidir. Bu sene orasını genişletmeyi hedefliyoruz. Üst tabakalarında milattan önce 4. yüzyıla ait ev temellerini bulduk. O dönemde kent büyük bir genişleme göstermiş. Nekropol de kullanım dışı kalması nedeniyle, Nekropol'ün üstüne bir Roma yerleşiminin oturduğunu görüyoruz. Şu anda onların çıkartılmasına çalışılıyor. Boş alanlarda da derinleşerek mezarlara ulaşmayı hedefliyoruz."

Polat, kazılarda 27 kişilik bir bilimsel ekibin yanı sıra 25 kişilik kazı işçisinin çalıştığını kaydederek, bu sene, genetik mühendisliğinden uzmanların da ekipte yer aldığını belirtti.  

Bölgenin gen haritasını çıkartmayı amaçladıklarına işaret eden Polat, "Gen çalışması, alanın hangi kavimlere ait olduğunun tespitine yarıyor. Veriler toplandıkça gen haritası şekillenecek." ifadelerini kullandı. 

Polat, bu sezon 3 ay daha çalışma yapmayı planladıklarını, yeni sponsor arayışlarının sürdüğünü dile getirerek, aldıkları sözlerin yerine getirilmesi halinde bu seneki kazı sürecini 6 aya çıkartabileceklerini bildirdi.

Roma villaları Antandros Antik Kenti kazı çalışmaları