Kaynakçılık eğitimi için Nijerya'dan Eskişehir'e gelen grup

Kaynakçılık eğitimi için Nijerya'dan geldiler

Genel Ayşe Özlem Kuruca 19.08.2015
Eskişehir'e Nijerya'dan gelen 20 genç, eğitim görerek kaynakçı sertifikasına hak kazanacak.
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve ESO tarafından hayata geçirilen Kaynak Teknolojileri Eğitim Merkezi'nde eğitim alacak Nijeryalılar, Alman Kaynakçılar Cemiyeti Türkiye Şirketi GSI-SLV TR tarafından sertifikalandırılacak.

ESO Başkanı Savaş Özaydemir, eğitim merkezinde düzenlenen projenin açılışında yaptığı konuşmada, eğitimlerin 3 ay süreceğini söyledi.

Nijeryalı gruba kaynakçılık alanında bilgi ve tecrübe aktarımının da yapılacağını bildiren Özaydemir, "Merkezimizde eğitim alacak bu gençler, yetişmiş ve kalifiye kaynak ustaları olacak. Eskişehir OSB tarafından faaliyetleri sürdürülen Kaynak Teknolojileri Eğitim Merkezinde eğitim alacak gençler, ülkelerinde aranan birer çalışan olacak. Çünkü merkezin teknolojisi ve alacakları eğitim uluslararası standartta. Kendilerini kutluyorum" diye konuştu. 

Enstitü Başkanı Dr. Solomon Iyobosa Edebiri Mon ise Eskişehir'de eğitim alanların Alman Kaynakçılar Cemiyeti Türkiye Şirketi GSI-SLV TR tarafından sertifikalandırılacağını kaydetti. 

Eğitime katılanların ülkelerine döndükten sonra binlerce Nijeryalı vatandaşa yerel kaynak ve üretim faaliyetlerinde yararlı olacaklarını dile getiren Mon, "Bundan dolayı çok memnunuz. Ülkelerin geleceğinin endüstrileşme bağlı olduğunu ve bununda kaynak, üretim ve diğer alanlardaki güçlü kapasiteleri ile sağlanabileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynakçılık eğitimi Nijerya