Newada / ML Yapı

ML Yapı firmasının Newada projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
kartal maltepe konut projeleri

Kartal mı, Maltepe mi? Rakamlar nereyi işaret ediyor?

Genel Uğurcan Tokay 09.06.2015
İstanbul'da Anadolu Yakası'nın iki yükselen değeri Maltepe ve Kartal, milyonlarca liralık yatırımlara ev sahipliği yapıyor.
Gayrimenkul sektörünün son dönemde hızla gelişmesi, megakent İstanbul'da önemli yatırımların artmasını da beraberinde getirdi. Özellikle Anadolu Yakası, hızlı gelişimden kendisine büyük bir pay çıkarttı ve parlayan bir yıldız haline geldi.

Sahil avantajı

Özellikle sahip olduğu sahil şeridiyle yabancı yatırımcıların da gözdesi haline gelen Anadolu Yakası'nda konut satışları da büyük bir hızla ilerliyor. Yakanın iki komşusu Kartal ve Maltepe, özellikle konut ağırlıklı olmak üzere birçok yeni yatırıma ev sahipliği yapıyor.

Maltepe'de rakamlar yüksek

İki bölgeyi birbiriyle karşılaştırdığımızda son 3 aylık dönem baz alındığında ilginç rakamlar göze çarpıyor. Kartal'da son 3 aylık bölümde satışa çıkan 5 projenin birinci el satış medyan fiyatı 1540 dolar olarak belirlenirken, Maltepe'de aynı dönemde satışa sunulan 6 projenin medyan fiyatı 1925 dolar olarak açıklandı.

Geliştirici firmanın fotoğrafı da aynı

Geliştirici firma rakamlarına bakıldığında ise Maltepe bölgesinde metrekare rakamları 2 bin 301 dolar bandında, Kartal'da ise 1935 dolar bandında seyrediyor.

Kira da kafa kafaya

Kira fiyatlarına bakılacak olursa, Kartal'da son 3 ayda 6 bin 627 kira ilanının medyan metrekare fiyatı 5.33 dolar, Maltepe'de ise aynı dönemde yayınlanan 9 bin 77 ilanın medyan metrekare rakamı 5.52 dolar olarak belirlendi.

Konut amortisman süreleri yakın

Konut geri dönüş süresinin Kartal'da 19,96 yıl, Maltepe'de ise 19,21 yıl olduğu göz önünde bulundurulduğunda kira rakamlarına dikkat çekmek gerekiyor. Mart 2015 itibariyle Kartal bölgesindeki apartmanlarda metrekare kira bedeli 3.50 dolar, Maltepe'de ise 4.69 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Stoklar ne durumda?

İki bölgenin stok miktarı incelendiğinde ise Kartal'da toplam 18 bin 299 ünite bulunuyor. Bunların 7 bin 811 adetinde inşaat çalışmaları devam ederken 10 bin 488 tanesi tamamlanmış olarak göze çarpıyor. Maltepe bölgesinin detaylarına bakıldığında ise toplam ünite sayısı 17 bin 65 bandında. Bölgede inşası süren ünite rakamı 4 bin 524, tamamlanmış ünite sayısı ise 12 bin 541. Bu rakamlar, bölgedeki markalı projelerin stok rakamlarını gösteriyor.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

kartal konut projeleri maltepe konut projeleri kartal satılık konut fiyatlar maltepe kiralık daire fiyatları