Beylerbeyi Sarayı

Kars'taki Beylerbeyi Sarayı sahipsiz kaldı!

Genel Emine Pile 17.06.2015
Kars'ta Kaleiçi Mahallesi'nde bulunan tarihi Beylerbeyi Sarayı duvarları yıkılmış ve harabe olmuş bir şekilde yetkililerin el atmasını bekliyor.
Kars Kalesi eteğinde bulunan Beylerbeyi Sarayı da sahipsizlikten nasibini alarak yıkılıyor. Kaleiçi Mahallesi'nde Ulu Cami üstünde bulunan Beylerbeyi Sarayı geçen süre içerisinde duvarları yıkılmış ve harabe olmuş halde kendisine yetkililerin el atmasını bekliyor.

Kars'ta başta Anı Harabeleri olmak üzere bir çok tarihi değer kaderine terk edilmiş vaziyette bulunuyor. Savaşlara, yıllara meydan okuyan tarihi değerler günümüzde ise kaderine terk edilmiş vaziyette bulunuyor.

Kaleiçi Mahallesi'nde Harakani Külliyesi, Evliya Cami, Kümbet Cami ve Kars Kalesi ile aynı bölgede bulunan Beylerbeyi Sarayı'nın önünü ise okul binası kapatmış. 1579 yılında Lala Mustafa paşa tarafından Erzurum eyaleti askerine yaptırılan Beylerbeyi Sarayı, 1828 yılında Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Ermeniler tarafından yıkılmıştı. Osmanlı döneminde Kars'ta yapılan en güzel sivil mimari örneklerinden birisi olan sarayın duvarları kesme taş ve moloz taştan yapılmış. İki katlı olan sarayın ön cephesinde yuvarlak kemerli giriş kapısı bulunuyor. Cephe duvarları üzerinde iki sıralı yuvarlak kemerli pencerelerle sıralanan sarayın sadece dört duvarı kalmış, duvarlarında bir kısmı yıkılmış, bir kısmında da geniş çatlaklar oluşmuş. Beylerbeyi sarayının içerisi de otlarla dolu vaziyette yeniden o ihtişamlı yıllarına dönmeyi bekliyor.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü korumasında bulunan Beylerbeyi sarayı kısa sürede koruma ve bakım altına alınmaz ise yıkılarak tarihin karanlıklarında yerini alacak. Beylerbeyi Sarayı yıkılmış ve bakımsız olmasına rağmen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. 

Kars Kaleiçi Mahallesi Beylerbeyi Sarayı