Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP)

Karadeniz'e müthiş proje geliyor!

Genel Emine Pile 14.02.2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ile 2018’e kadar birçok alanda yatırım hamlesini başlattı.
ESD - Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) eylem planını açıklayan Ahmet Davutoğlu'nun eylem planında eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarım ve hayvancılığa kadar onlarca çalışma yer alıyor. 

DOKAP çerçevesinde yeni yatırım ve gelişim projelerini aktaran Davutoğlu, Doğu Karadeniz bölgesinde başlatacakları yatırım çalışmalarını Batı Karadeniz için de düşündüklerini belirtti. Yakında bu projeleri de açıklayacaklarının müjdesini verdi. Bölgeler arası adaletsizliği ortadan kaldıracaklarını söyledi. Karadeniz'i DOKAP ile gerçek bir çekim alanı haline dönüştüreceklerini aktararak önemli açıklamalarda bulundu. 

Ahmet Davutoğlu, “Ekonomik alanda bölgenin ihracatını 2.6 milyar dolara çıkardık bu rakamı gelecekte 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Sağlık alanındaki memnuniyeti yüzde 40'dan yüzde 86'ya çıkardık. Yurt kapasitesini 31 binin üzerine çıkardık. Bir çok gençlik merkezinin inşaasını tamamladık. Karadeniz Sahil Yolu projesini devreye soktuk.  DOKAP bölgesinde uçuş gerçekleştirilen havaalanlarında yolcu sayısını 3.6 milyon yolcuya ulaştırdık.” dedi. 

Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı DOKAP çerçevesinde şu çalışmalar yapılacak:

Yeşil yol ile 8 ili yaylalar ile birbirine bağlanacak. 490 km yolun yenilendiği projede 2 bin km'lik yol daha yapılacak. Bu alan üzerindeki evlerin yerel mimari ile olmasını sağlanacak.

Bölgenin yat ve Kuruvazör turizmi için gerekli etüd çalışmaları yapılacak. Bölgenin kültür varlıklarını korunarak, milli park projeleri gerçekleştirilecek.

Çay ve fındığın planı hazırlanacak. Çaykur'un önemi arttırılacak. Meraların büyolojik çeşitliliği arttırılacak.

Hayvancılığın gelişmesi sağlanacak. Yeni hayvancılık işletmelerinin yanı sıra mevcut yerlerin geliştirilmesi sağlanacak. Bölgenin arıcılık faaliyetleri geliştirilecek.

Bölgeye 3 adet soğuk hava deposu kurulacak.

Bölge sınır kapıları genişletilecek. Muratlı Sınır Kapısı'nın açılması sağlanacak.

Devam eden OSB'ler tamamlanarak yatırım adası projesi geliştirilecek.

Trabzon Merkez Araştırma Laboratuvarı kurulacak.

Havayolu altyapısı geliştirilecek. Trabzon'da yeni paralel pist çalışması gerçekleştirilecek. Rize ve Artvin için havaalanı etüd çalışması yapılacak.

6 adet Kuzey-Güney akslı yol projesi hayata geçirilecek.

Arsin balıkçı barınağı tamamlanacak.

58 bin hektar alanı sulanabilir hale dönüştürülecek.

Yusufeli Barajı ve HES projeleri süratle bitirilecek.

Bin 350 derslik inşaa edilecek Devam eden 7060 kişilik pansiyon ihtiyacı tamamlanacak. 10 bin 740 kişilik öğrenci yurdu inşa edilecek.

Sosyal Hizmetler Merkezi inşaa edilecek.

Karadeniz projesi Doğu Karadeniz Projesi DOKAP Ahmet Davutoğlu