Karaağaç Tahliye Kanalı Projesi

Karaağaç Tahliye Kanalı Projesi'nin yüzde 60'ı tamamlandı!

Genel Sinem Öztürk 01.10.2016
Edirne'de yapılan Karaağaç Tahliye Kanalı Projesi'nin yüzde 60'ı tamamlanmış durumda.
Edirne'de inşa edilen Karaağa. Tahliye Kanalı Projesi'nde sona yaklaşıldı. DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, "Toplamda 7 bin 800 metreden oluşacak kanalda 4 bin 200 metreye ulaştık. Hava şartları müsaade ederse 2017'nin başında kanalı tamamlayacağız" dedi.

Sabancı, kentteki bir programda gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Karaağaç Tahliye Kanalı Projesi'nde çalışmaların durmaksızın devam ettiğini belirtti.

Kanalın yüzde 60'ının tamamlandığını aktaran Sabancı, şunları kaydetti: "Tahliye kanalı tamamlandığından yaklaşık bin metreküp/saniyelik taşkın suyu taşınabilecek. Kanalın taban genişliği 50 metre, derinliği ise 4,5 metre olacak. Yapımına geçen yıl ağustos ayında başlanan taşkın tahliye kanalı inşası hızla sürüyor. Toplamda 7 bin 800 metreden oluşacak kanalda 4 bin 200 metreye ulaştık. Hava şartları müsaade ederse 2017'nin başında kanalı tamamlayacağız."

Kanal üzerindeki köprünün ayaklarının yapıldığını dile getiren Sabancı, özellikle kış mevsiminde taşkın seviyesine ulaşan ve yatağından çıkan Meriç Nehri'nde yapılacak tahliye kanalı ile baypas yapılacağını ifade etti.

En geç 2017'nin ortasında Meriç Nehri'nden kanala su akıtacaklarını belirten Sabancı, "Biz 100 yıllık debiye göre hareket ediyoruz. Kent Ormanı civarında seddeleri yükselttik. Bu alanlardaki çalışmalarımız da sürüyor. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası çalışmalarımız bir ay aksamıştı, bu aradaki açığı kapatmak için yoğun bir çalışmalarımızı sürdürüyoruz." şeklinde konuştu.

Karaağaç Tahliye Kanalı Projesi Adil Sabancı Meriç Nehri