Kapıköy Sınır Kapısı

Kapıköy Sınır Kapısı için yeni formül bulundu

Genel Zeynep Karabağ 03.02.2015
Kapıköy Sınır Kapısı için gerekli 75 kilometrelik kendi taraflarındaki yolu yapacaklarını belirten İran'dan yeni formül geldi.
Türkiye ile İran arasına açılacak 3. sınır kapısı için harekete geçildi. Van'da olacak Kapıköy Sınır Kapısı için gereken 75 kilometrelik yolu yapamayacağını açıklayan İran, Türkiye'ye yeni bir teklif sundu. 

Bu teklifte yolu Türkiye'nin yapması, İran'ın da Türkiye'ye borçlanması isteniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bu anlaşma için bugün İran'da görüşmeler yapacak. 

Hürriyet'te yer alan habere göre İran ziyaretinin ayrıntılarını anlatan Bakan Canikli şunları söyledi: “Teknik heyetler İran'da gerekli görüşmeleri yaptı. İran tarafındaki 75 kilometrelik bölümü Türkiye yaptıracak. Daha sonra İran'dan parasını alacak. Yolun maliyetinin 250-300 milyon lirayı bulacağı hesaplanıyor. Buna ilişkin anlaşma imzalanacak. Türkiye açısından çok önemli. Gürbulak kapısından daha kısa ve daha kullanışlı bir yol. İhale, Türk ve İran firmalarına açık olacak.” dedi.

Van'ın Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Sınır Kapısı aynı zamanda ilin kadrini de değiştirebilir. Sınır kapısıyla birlikte ticari ve ekonomik ilişkiler geliştirilebilir.

Kapıköy Sınır Kapısı türkiye iran sınır kapısı