mustafa demir

Kapalıçarşı'da büyük değişim başlıyor!

Genel Uğurcan Tokay 04.01.2016
554 yıllık Kapalıçarşı'da restorasyon başlıyor. Anıtlar Kurulu projeyi onayladı, ilk olarak altyapı yenilenecek.
İstanbul'un en eski semtlerinden birisi olan Fatih'te bugünlerde Kapalıçarşı'nın restorasyon süreci konuşuluyor. Fatih Sultan Mehmet Han zamanında hayata geçirilen çarşı, 554 yıldır ayakta. Son dönemde gündemde olan çarşının restorasyonunda nasıl bir yol izleneceğini, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile görüştük. İşte başkanın açıklamaları...

Tüm problemler çözülecek

"554 yıllık bir çarşı. Fatih Sultan Mehmet Han zamanında yapılmış bir çarşı. Burada 3 bin 150 dükkan bulunmakta. İstanbul'un turizmi açısından çok değerli bir değer. Eminönü, Fatih'e bağlandığı an Kapalıçarşı'yla ilgilenmeye başladık. Burada problemi çözmemiş için ilk şart bir projenin olması. Çarşının etrafındaki tamamlayıcı hanları da içine alacak proje gerekiyordu. Toplamda 100 bin metrekarelik bir alandan bahsediyoruz. Anıtlar Kurulu, Kapalıçarşı ve çevresini ilgilendiren projeyi 2015'in başında onayladı. Hayata geçecek olan proje sadece restorasyon değil tüm problemleri çözecek"

Kapalıçarşı'nın yönetimi olacak

"Kapalıçarşı'nın bir yönetimi yok. Yani buradaki problemleri masaya yatırıp çözecek bir yönetim mevcut değildi. Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre buraya bir yönetim atanması mümkün değildi. Deprem Yasası'nın 15. Maddesi, Kapalıçarşı ve benzeri tarihi yapılarda bir yönetimin oluşturulmasının önünü açtı. 10 Ocak'ta Kapalıçarşı'nın mülk sahiplerini, yönetimlerini seçmek üzere genel kurula çağırıyoruz. 10 Ocak'ta bir yönetim çıkmazsa, 17 Ocak'ta gelen hazirunlabir seçim gerçekleştirilecek ve yönetim oluşacak"

İSKİ'yle özel altyapı yapacağız

"Çarşı'da önce altyapıyı yapacağız, İSKİ'yle görüştük. Kapalıçarşı için özel bir kutu tasarımı yaptık. 2016'nın Mart ayına kadar altyapıya başlamış olacağız. Düşünün ki altyapı tamamlandığında kablolar yer altına alınmış olacak. Burada en önemli problemlerden birisi Kapalıçarşı'nın çatı bölümü. James Bond çatıyı kullanınca tüm gerçek ortaya çıktı"

emlaktasondakika.com

Kapalıçarşı restorasyon Kapalı çarşı yenileme