binali yıldırım

Kanal İstanbul'un güzergahıyla ilgili flaş açıklama!

Genel Uğurcan Tokay 24.02.2016
Binali Yıldırım, Kanal İstanbul'da güzergahı henüz belirlemediklerini, tüm detayların 2016'nın ikinci yarısında belli olacağını söyledi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi güzergahını henüz belirlemediklerini ifade ederek, "Bu yılın ikinci yarısından itibaren güzergahla ilgili her türlü sorun çözülmüş olur" dedi.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Yıldırım, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kanal İstanbul Projesine değinen Yıldırım, proje için küçük ölçekli bir yasal düzeleme yapılmasının planlandığını dile getirdi.

Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının belirlendiğine yönelik bazı spekülasyonların olduğuna dikkati çekerek, "Kanal İstanbul Projesi gerçekleştirilecek ama biz bugüne kadar projeyle ilgili bir güzergahı resmen tanımlamadık. Herkes fal bakıyor, istihareye yatıyor, 'kanal buradan geçecek' diye satış yapıyor. Bu spekülasyonların önüne geçmek istiyoruz derdimiz o" diye konuştu.

Yıldırım, projede 5 güzergahta çalışma yapıldığını belirterek, "Çalışma yapılanlardan bir tanesi karşılaştırmalı olarak gerekli incelemeler tamamlandığında güzergah olarak ortaya ön plana çıkmış olacak. Bunun için de zaman çok uzun değil, bu yılın ikinci yarısından itibaren güzergahla ilgili her türlü sorun çözülmüş olur" ifadesini kullandı.

Projenin nasıl ihale edileceğine ilişkin değerlendirmelerin sürdüğünü belirten Yıldırım, "Bir alternatif finansman temin ederek kendimizin yapması, diğeri ise kamu özel ortaklığı şeklinde olması. İkisi üzerinde de çalışıyoruz. Önemli olan çok hızlı şekilde finansman ve teknik sorunlar yaşamadan işi bitirmek. Başladığımız da 4 bilemediniz 5 yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. 2023 hedefleri arasında yer alan bir proje, inşallah her şey yolunda giderse daha önce de bitme ihtimali var" şeklinde konuştu.

Projelerde finansman sıkıntısı yaşanacağı kanaatinde değilim

Çanakkale Boğazına yapılması planlanan köprüyle ilgili açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Çanakkale geçilmez diye destanımız var ama o düşmana geçilmez, dost için Çanakkale geçilir. Çanakkale 1915 Köprüsü, ayaklar arasındaki açıklığı, bugüne kadar yapılmış dünyadaki en uzun köprü olacak. Çalışmalar devam ediyor, bu sene sonuna doğru şekillenmiş olur, ondan sonra da yapımı için harekete geçeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Bakan Yıldırım, köprü yapıldığında Avrupa'dan, Ege'ye ve Akdeniz'e olan trafiğin İstanbul üzerinden değil, Edirne üzerinden Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın güzergahından sağlanmasının öngörüldüğünü kaydetti. Bu kapsamda sanayi ürünlerinin Avrupa'ya ihracatının daha kolay yapılabileceğini işaret eden Yıldırım, "Köprü üzerinde raylı sistemin olup olmaması konusunda çalışmalar sürüyor. Getirisi götürüsünü hesap edip sonra karar vereceğiz" değerlendirmesinde bulundu. 

Yıldırım, dünyada çok çeşitli sıcak para imkanlarının bulunduğunu belirterek, "Projelerde finansman sıkıntısı yaşanacağı kanaatinde değilim. Yeter ki biz, güzel, kapsamlı, çekici projeler üretelim. O yüzden finansman ile ilgili sıkıntı görmüyorum" diye konuştu. 

Türkiye'de son zamanlarda kaynağa erişimin gelişmiş ülkelere göre zorlaştığına işaret eden Yıldırım, dış finansmanda ise kamu özel ortaklığının cazip olmaya devam ettiği, bu sebeple mega projelerin olumsuz etkileneceğini düşünmediğini dile getirdi.

kanal istanbul güzergahı 2016 Binali Yıldırım