binali yıldırım

'Kanal İstanbul, insanların nefes alacağı bir mekan olacak'

Genel 30.01.2019 17:22

TBMM Başkanı, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan 40 programına katıldı.

CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Buket Aydın'ın sunduğu 40 programının bu haftaki konuğu TBMM Başkanı, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım. Yıldırım programda özel açıklamalarda bulundu.

CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Buket Aydın'ın sunduğu 40 programına konuk olan Binali Yıldırım çok özel açıklamalarda bulundu.

Buket Aydın'ın “Ulaştırma Bakanı iken İstanbul'da yapılan pek çok şeyde imzanız var? Şimdi de gündemde birçok proje inşaatı var… İstanbul bir inşaatı daha kaldırabilir mi?” sorusunu Yıldırım şöyle cevapladı;

Ne demek? (Kanal İstanbul gündemde) Çok speklasyon var. Kanal İstanbul projesi bir imar projesi değildir, bu bir su yolu projesidir. İstanbul'un güvenliği her şeyin önünde gelir. Bugün Boğaz'dan geçişler akmaya devam ediyor. Akaryakıt taşıyan gemiler geçiyor, her biri nükleer bomba.

Ne büyük bir tehdit altında olduğumuzu anlatmak istiyorum. Bizim yapacağımız Kanal İstanbul, Marmara'yı Karadeniz'e bağlayacak bir su yolu. İstanbul'un sadece yüzde 20'si yerleşim yeri, geriye kalan yeşil alan.

Yeşil alana İstanbul'a erişim yok. Şehir içinden yeşil alanlara çıkışlar olacak. İstanbul'un derelerini orman sahasıyla birleştireceğiz, insanlar akın akın gelip vakit geçirecekler. Kanal İstanbul, insanların nefes alacağı, piknik yapacağı şehrin sıkıcı ortamından uzaklaşacağı bir mekan haline gelecek.