Kanal Edirne Projesi

Kanal Edirne Projesi tam gaz!

Genel Emine Pile 09.10.2015
Edirne’de, kış aylarında yaşanan nehir taşkınlarını önlemek amacıyla hayata geçirilen Kanal Edirne Projesi'nin yapımı devam ediyor.
Ağustos ayının ortalarında başlanan kanal Edirne Projesi bütün hızıyla devam ediyor. Edirne Bosnaköy'de devam eden proje sadece bay pass kanalıyla değil, bunun yanında Meriç Nehri'nin vadi temizliği de çalışmalar kapsamında yapılıyor.

KANAL EDİRNE PROJESİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Edirne'de yaşanan su baskınlarını ortadan kaldırmak için geçtiğimiz Mart ayı döneminde çalışma başlatmıştı. Ana yatak üzerine rüsubat engelleyici regülatör ve Karaağaç Sulaması kapsamında yapılacak 773 m3/s kapasiteli Meriç Nehri yatağına ilave 7 bin 27 metre uzunluğundaki Karaağaç Tahliye ve Drenaj Kanalının (Kanal Edirne Projesi), DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımına başlandı. Hem tahliye kanalı hem de taşkın koruma vazifesi yapması ön görülen projede, kanal sayesinde su baskınlarının engellenmesi ve tarım arazilerinde sulama programlarında kullanılması hedefleniyor. Öte yandan, Karaağaç Mahallesi'nde 12,5 kilometre boyunca Meriç Nehri yatağında 3.891.000 m3 temizlik yapılması hedefleniyor.

Kanal Edirne Projesi