Metropol İstanbul / Varyap - GAP İnşaat

Varyap - GAP İnşaat firmasının Metropol İstanbul projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Deniz Tural

Kalekolların kadın müteahhidinden yatırım çağrısı!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 13.01.2015
Sınır bölgelerinde inşa edilen ve kalekolların 4'ünün kadın müteahhidi Deniz Tural, iş dünyasını yatırım yapmaya çağırdı.
Doğu ve Güneydoğu'daki sınır karakollarını güçlendirmek için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından başlatılan 'kalekol projesi' devam ediyor.

Terör örgütü hain ilan etti

İhale edilen karakoldan Hakkari Çukurca ve Van'daki 4'ünün inşasını bitiren Mühendis Deniz Tural, kendisinin de Kürt kökenli olduğunu ve bölgede yaptığı işlerden dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Kürt kökenli olduğu ve kalekol inşa ettiği için, terör örgütü tarafından hain olarak nitelendiğini ve birçok kez tehdit edildiğini anlatan Tural, buna rağmen yaptığı işten vazgeçmediğini ifade etti.

"Gel deseler giderim"

Söz konusu karakolların TOKİ tarafından ihale edildiğini anlatan Tural, kendisinin ise 4 karakolun işini TOKİ'den değil, ihaleyi kazanan firmadan aldığını söyledi.

İşin sonunda ise söz konusu firma tarafından zarara uğratıldığını iddia eden Tural, "Çok şükür işimizi bitirdik ama paramızı alamadığımız için her şeyimi sattım, 7 milyon lira borç ödedim. Baktığınızda büyük zarar ettim, bitme noktasına geldim ama yine 'gel' deseler giderim. Çünkü bu işin sadece maddi değil, manevi de karşılığı var. Yapılan karakollar sayesinde hem bölgenin hem de oralarda görev yapan askerlerimizin güvenliği artıyor" dedi.

"Daha çok şey yapmaya hazırız"

Özellikle Çukurca'da yaptığı "kalekol" için o dönemde herkesin, "burayı bitiremezsin" dediğini anlatan Tural, şunları kaydetti: "O zamanlar kimse Çukurca'ya gitmeye dahi cesaret edemiyordu. Biz işe başladığımızda ise hiçbir şeyden çekinmedik, Belki 'cahil cesareti' diyebilirsiniz ama sonuçta işe başladık. Elbette birçok zorlukla karşılaştık ama üstesinden geldik. Tabii biz bir iş yapıyoruz, o kadar kişiye istihdam sağlıyoruz. Bunun sonucunda da normal olarak insan para kazanmak ister. Ben ise bırakın para kazanmayı, maddi açıdan çok büyük zarar ettim. Hatta bir vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüm. O zaman kendisi Başbakandı. Özellikle Çukurca'daki kalekol için tebrik etti. Devletimizin destek vermesi halinde bu topraklar için daha çok şey yapmaya hazırız."

"İnşaların devam etmesi şart"

Bugüne kadar kimsenin bölgedeki karakollara yatırım yapmadığını dile getiren Tural, "Allah Sayın Cumhurbaşkanımızdan razı olsun. Karakolların eski hali gerçekten çok yürek burkucuydu. Şimdi ise çok iyi durumdalar. Bugünlerde bazıları, 'Çözüm süreci var, karakol inşaatları dursun' diyor ama tehdit sadece PKK değil maalesef. İşte görüyorsunuz sınırımızda neler oluyor. Bu kalekollar bugün için de yarın için de lazım. Onun için inşalarının devam etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Sabah

 

Kalekol Deniz Tural TOKİ kalekol projesi