Kaldırımdaki minare

Kaldırımdaki minare görenleri 10 yıldır şaşırtıyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 15.01.2015
Giresun Yağlıdere'de ibadete 2013 yılında açılan Fatih Camisi'nin minaresi, camiden 10 yıl önce inşa edildi.
Yağlıdere ilçesinde ibadete 2013 yılında açılan Fatih Camisi'nin minaresi, camiden 10 yıl önce inşa edildi. Çevre yolu üzerinde kalan minare, hakkında yıkım kararı alınsa da kendine özgü görüntüsü nedeniyle ilçe halkının hizmetine devam ediyor.

Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu, AA muhabirine, ilçenin güzelleşmesi adına yapılan bazı faaliyetler olduğunu anlattı.

İlçedeki Fatih Camisi'nin minaresiyle dikkati çektiğini ifade eden Kırhasanoğlu, "Caminin inşaatı 2009 yılından önce rahmetli olan bir hayırseverimizin öncülüğünde başlamıştır. Camimiz, eksikleri tamamlanıp 2013 yılında hizmete açıldı" dedi.

"Minare ilçeyle bütünleşti"

Çevre yolu üzerinde kalan minarenin kaldırılması için girişimleri olduğunu ancak hem ihtiyacı karşılaması hem de mimari yapısı dolayısıyla vazgeçildiğini vurgulayan Kırhasanoğlu, şöyle konuştu:

"Cami yapımı esnasında ilçenin dere kenarından geçen çevre yolu gündemde yoktu. Bu cami bu şekilde yapılmıştı. Daha sonra çevre yolu programa alınınca Fatih Camisi'nin minaresi yolun kenarındaki kaldırımın içerisinde kaldı. Kaldırılması istense de biz ilçe olarak caminin burada olması gerektiğini ve bölgeye ihtiyaç olduğunu belirttik."

İlçe sakinlerinden Şentürk Günaydın ise minarenin Yağlıdere ile bütünleştiğini belirterek, güzel ve farklı bir görüntü oluşturduğunu kaydetti.

AA

Giresun cami mimaresi ilginç minare Giresun Fatih Camisi