Piyalepaşa Cami Zeminaltı Otoparkı

Kadir Topbaş, Piyalepaşa’da otopark temelini attı!

Genel Emine Pile 22.05.2015
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı A.Misbah Demircan, Piyalepaşa cami zeminaltı otoparkının temelini attı.
Piyalepaşa Mahallesinde bulunan, Piyalepaşa Cami Zeminaltı Otoparkı ve Çevre Düzenlemesi'nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Kadir Topbaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Milletvekili Oktay Saral, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, bebekliğinin, çocukluğunun geçtiği Beyoğlu'na hizmet etmekten şeref duyduğunu belirterek, 11 yılda İstanbul'a 68,5 milyar, Beyoğlu'na ise yaklaşık 1,9 milyar liralık yatırım yaptıklarını, temeli atılan otopark ve çevre düzenlemesinin 33 milyon 600 bin liraya mal olacağını söyledi.

Kadir Topbaş, Mimar Sinan'ın en önemli özelliklerinden biri olan Piyalepaşa Cami'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde restore edildiğini hatırlattı. Kendilerinin de Piyalepaşa Camisi'nin önündeki bu alanı düzenleyerek insanların gelip buluşabileceği, spor yapabileceği ve hoşça vakit geçirebileceği bir alan oluşturmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu;

“Bu meydanı yapmak için ciddi kamulaştırma bedelleri ödedik, yapılaşmaya izin vermedik. Bugün temelini atıyoruz. İnşallah yakın zamanda bitiririz. Çocuklarımız buraya gelsin, buluşsun. İşte bu meydanlar bizi bir araya getirecek. Hemen yukarımızda Fatih Sultan Mehmet Han'ın yaptırdığı Okçular Tekkesi'ni restore etmek bize nasip oldu. Biliyorsunuz Haliç'e Boğaz'dan suyu getirdik, yeniden hayat buldu. İnsanlar balık tutuyor artık. İnşallah daha da güzellikleri peş peşe yaşatacağız.”

TAKSİM MEYDANI'NDA DÜZENLEME BAŞLADI

Konuşmasında Taksim Meydanı'nda da zemin düzenleme çalışması başladıklarını açıklayan Kadir Topbaş, Koruma Kurulu onaylı çalışma çevreye rahatsızlık vermeden bölüm bölüm yapılacağını söyledi. Topbaş, “Yeşillendirilmiş zeminiyle Taksim'i ve İstiklal Caddesi ile birlikte Beyoğlu'na yakışır hale getirecek” dedi.  

PİYALEPAŞA MAHALLEMİZ SINIF ATLIYOR

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın Beyoğlu'nda belediye başkanlığı yaptığı hatırlatan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Başkanımız hiçbir zaman Beyoğlu'nu unutmadı. Sesi nefesi arkamızda oldu. Allah kendisinden razı olsun. Onun desteğiyle hizmetler yapılmaya devam ediyoruz,” dedi.

Beyoğlu'nda iki şeye önem verdiklerini dile getiren Başkan Demircan, Ne kadar çok otopark yapabilirsek iyi, ne kadar fazla yeşil alanımız olursa o kadar mutlu oluruz. İşte başkanımız bu iki güzelliği müjdelemenin ötesinde temelini atacak ve Piyalepaşa mahallemiz sınıf atlayacak. Elbette Piyalepaşa Camiimiz belki bu düzenlemeden sonra Beyoğlu'nun özellikle cenazeyle ilgili hizmetlerin verileceği protokol camisi olacak,” diye konuştu.

PROJE 33 MİLYON 600 BİN LİRAYA MAL OLACAK

İnşa edilecek zemin altı otopark 343 araç, 14 engelli ve 36 elektrikli araç kapasiteli olacak. Kuzeyden Alt Baruthane Caddesi, doğudan Piyalepaşa Bulvarı, güneyden Kasımpaşa Zincirlikuyu Caddesi'nden otoparka ulaşım sağlanacak. 33 milyon 600 bin liraya mal olacak projenin 10 ay içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

Piyalepaşa Cami Zeminaltı Otoparkı