istanbul

Kadir Topbaş 'İstanbul kendi kendini yönetsin'

Genel Emine Pile 18.03.2017
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul için özel yasa talebinde bulundu.
16 Nisan Referandum çalışmaları kapsamında dün Büyükçekmece'de vatandaşlara seslenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, önemli açıklamlarda bulundu. 

Üç dönemdir İstanbul'u yönettiğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Belediye başkanı olarak tecrübe edindim ki üç dönemden beri bir farklı yasa olsa bu şehirde çok daha farklı iş yapabiliriz. Ne demektir bu, ne istiyorum? Diyorum ki İstanbul kendi kendini yönetsin, başka müdahaleler olmasın, kendi kararını kendi versin. Bu yanlış mı? Doğru. Böyle tek elden yürüsün” dedi.

Topbaş, New York'ta suç oranlarının en yüksek olduğu bir dönemde belediye başkanı seçilen ve 1994-2001 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Rudy Giuliani'yi örnek gösterdi. Giüliani'nin halkla büyük bir dayanışma içerisinde şehri yönettiğini belirten Topbaş, “Yerel yönetim bu demektir. Halkı ile temas kurabilen, gerektiği zaman halka açıklayabilen, halkın da kabul edeceği adımları atabilendir. Biz yerelde bunu arzu ettik. Bize de İstanbul'a da bu yetki verilsin” diye konuştu. Daha önce de Bakanlıkların İstanbul üzerinde plan yapma yetkisinin kaldırılması gerektiğini söyleyen Topbaş, İstanbul için özel yasa talebini 2015 ve 2016 yıllarında yaptığı konuşmalarında da dile getirmişti. 

istanbul kadir topbaş yerel yönetim referandum