<
kadın istihdamı

Kadın istihdamında bu il zirveye oturdu!

Genel Emine Pile 13.02.2015
İŞKUR’un yaptığı araştırma ile kadınların en çok istihdam edildiği iller belirlendi ve Edirne başı çekti.
İş imkanlarının en fazla İstanbul'da olduğu düşünüldüğünde kadın istihdamının da bu ilde yüksek olacağı algısı oluşabilir. Ancak yapılan araştırma Türkiye'de kadın istihdamında en yüksek ilin yüzde 40 ile Edirne olduğu belirlendi. En düşük iller ise, yüzde 10 ile Şırnak, Siirt, Mardin, Ağrı ve Bingöl olarak karşımıza çıktı. 

Türkiye genelinde 110 bin 509 iş yerine, iş yeri bilgi formu uygulanmasıyla 12 Mayıs-27 Haziran 2014'te yapılan Türkiye İşgücü Piyasası Talep Araştırması, örneklem, ham veri sonuçları genelleştirildiğinde 200 bin 911 iş yerini kapsadı.

Araştırmada, farklı iş sektörlerinden oluşan iş yerlerinde toplam 7 milyon 49 bin 691 kişinin çalıştığı anlaşıldı. 

Toplam çalışanların yüzde 26'sı kadın

Toplam çalışanların yüzde 74'ünün erkek olduğu tespit edilen araştırma ile bu payın yüzde 26'sını kadınların oluşturduğu görüldü. 

Çalışanların yüzde 37'si İstanbul, yüzde 7'si Ankara, yüzde 5,7'si İzmir'de bulunurken, Tunceli, Hakkari, Kilis, Gümüşhane ve Bitlis çalışan sayısının en az olduğu iller arasında yer alıyor. 

Kadın çalışan oranı tekstil sektöründe yüksek 

Şırnak, Siirt, Mardin, Ağrı ve Bingöl illerinde çalışanların sadece yüzde 10'a yakın kısmını kadınlar oluştururken, Edirne ise çalışanların yüzde 40'ı kadın. Karaman, Kırklareli, Sinop, Denizli, Ordu, Giresun ve İstanbul'da çalışanlar içerisinde kadınların oranı yüzde 30'un üzerinde.

Özellikle tekstil imalatı sektörünün ağırlıkta olduğu illerde kadın çalışanların oranının yüksek olduğu dikkat çekiyor.  

Kadınlar açısından en çok çalışılan ilk üç mesleğin sırasıyla temizlikçilik, makinecilik (dikiş), muhasebecilik olduğu belirlenen araştırmada, erkeklerin ise en çok beden işçiliği (genel), şoförlük (yük taşıma) ve temizlikçilik alanlarında çalıştığı saptandı. İstihdam için erkek işgücüne ve şartlarına uygun olan inşaat sektörü ise kadınlara çok fazla yer vermedi.  

AA

kadın istihdamı İŞÇKUR iş imkanları