Kaçak elektrik

Kaçak elektrikte yok artık dedirten yöntem!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 05.02.2015
Dicle Elektrik Dağıtım Şanlıurfa İl Müdürlüğü, kaçak elektrik denetimi yaptı. Sokak direğine kaçak olarak sigorta ve üçlü priz çekildiği görüldü.
Şanlıurfa Dicle EDAŞ ekipleri 400 kişiden oluşan 100 ayrı ekiple kaçak elektrik denetimine çıktı. Eş zamanlı gerçekleşen denetimlerin ilk dakikalarında görülen kaçak kullanım yöntemi ekipleri de şaşırttı. Mesai saatinin bitiminde denetimlere başlayan ekipler, Eyyübiye ilçesine bağlı Yenice Mahallesi'nde bulunan ağaç sokak direğine sigorta ve üçlü priz monte edildiğini belirledi.

Kullanılan yöntemlere şaşıran ekipler, priz ve sigortayı sökerken, ahşap direğe çekilen enerji nakil kablosu ise, bom ismi verilen vinç yardımıyla söküldü. Kaçak elektrik kullananlara en az bin 500 TL para cezası kesildiğini belirten DEDAŞ Şanlıurfa İşletme Müdürü Yusuf Kara, "İlk kez yakalananlara bin 500 TL para cezası, ikinci yada üçüncü kez tespitlerde ise hapis cezası oluyor. Denetimlerimize mesai içinde olduğu gibi mesai dışında da devam ediyoruz. Bu tür denetimlerimiz, bundan sonra da devam edeceğiz" diye konuştu.

Bazı evlerde ise elektrik panolarında sayaç bağlanmadığını belirleyen ekipler, 1 saat içerisinde 300 kişi kaçak elektrik kullanım tespit etti. Denetlemelerin gece yarısına kadar süreceği belirtildi.

İHA

Kaçak elektrik Şanlıurfa kaçak elektrik kaçak elektrik denetimi