Elektrik

Kaçak elektrik bedeli ne zaman geri alınacak?

Genel Ayşe Özlem Kuruca 31.12.2014
Enerji Bakanı Taner Yıldız, kaçak elektrik bedelleri ile ilgili kanuni bir düzenlemenin Ocak ayında yapılacağını açıkladı.
Bakan Yıldız, kayıp-kaçak bedelleri ile ilgili 2008 yılında özelleştirmeden sonra muhasebe ayrıştırmasını hedefleyen bir çalışma yapıldığını, vatandaşın faturasında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

KAYIP KAÇAK BEDELİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Kaçak elektrik kullanımıyla ilgili mücadelenin devam edeceğini, bununla alakalı mahkemeleri rahatlatmak için bir kanuni düzenleme yapmanın uygun olacağını belirten Yıldız, “Kayıp-kaçakla alakalı bireysel başvuruları değerlendiren tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri ile ondan sonraki bütün Danıştay ve Yargıtay süreçleri bireysel başvurularla beraber oluşmuştur. O yüzden ancak bireysel başvuru ve mahkeme kararları nihayetlenenlerle alakalı fiili durum söz konusu. Bunun kurumsal bir yapı içerisinde söz konusu olmadığını bilmek lazım. Bununla alakalı kanuni düzenlemelerimiz hem yargıyı rahatlatmak adına hem daha stabil yapıyı oluşturmak adına son derece faydalı olacaktır. Bununla alakalı düzenlemeyi de ocak ayının içerisinde yapacağız" diye konuştu.

KAÇAK ELEKTRİK BEDELİ 3 YIL ÖNCE İPTAL EDİLMİŞTİ!

Geçtiğimiz yıllarda kaçak elektrik bedeliyle ilgili bazı kullanıcılar tarafından mahkemeler açılarak konuyla ilgili bedelin düzenli ödeme yapan kullanıcılar tarafından ödenmemesi konusunda adımlar atmış, kaçak elektrik nedeniyle faturalarda %7 düşüş yapılacağı belirtilmişti. Mahkemeden çıkan bu kararının ardından elektrik şirketleri de kararın iptali nedeniyle karşı dava açarak kayıp - kaçak bedelinin tüm müşteriler tarafından ödenmesi gerektiğini belirtmişti. Açılan bu karşı dava mahkeme tarafından iptal edilmiş ancak vatandaşlar söz konusu durum yasalaşmadığı için kayıp elektrik parasını ödemeye devam etmişlerdi.

Kaçak elektrik bedeli iade Taner Yıldız kayıp-kaçak bedeli kaçak elektrik parasını geri alma