İzocam Öğrenci Yarışması

İzocam Öğrenci Yarışması'nda 10 proje finale kaldı

Genel 13.04.2017 10:20

İzocam’ın bu yıl 17’ncisi düzenlendiği ve 120 öğrencinin katılım gösterdiği İzocam Öğrenci Yarışması'nda 10 proje finalde yarışmaya hak kazandı.

Bu yıl 17'ncisi düzenlenen İzocam Öğrenci Yarışması, Yapı Endüstri Merkezi organizasyonu ile gerçekleştirildi ve yarışmanın konusu İspanya'nın Madrid şehri olarak belirlendi. İki aşamadan oluşan yarışmanın ilk aşamasında, öğrenciler Madrid'in Gran San Blas bölgesinin kentsel dönüşümü için mevcut yerleşim alanını sürdürülebilir ve iklimle dengeli bir “yapma çevre”ye dönüştürürken, nesiller arası kaynaşmayı da göz önünde bulundurdukları senaryolar geliştirdi. Jüri değerlendirmesinin sonucunda 10 proje finalde yarışmaya hak kazandı.

Hazırladıkları senaryolarını 03 Nisan 2017 tarihine kadar www.izocamogrenciyarismasi.com adresine dijital olarak yükleyen öğrenciler arasından SA3957, SK96AC94, BC1AN2, 9KH3M2, 317TAP13, BBA6101, PA91MT92, H7GY3MA, A1B2D3 ve E16E34 rumuzlu projeler ikinci aşamaya geçmeye hak kazandı. Senaryolarını mimari bir tasarıma dönüştürecek olan öğrenciler 06 Mayıs 2017 tarihinde açık jüri toplantısında projelerini jüriye anlatma imkanı bulacaklar. YEM kitabevi çekiyle birlikte başarı sertifikası verilecek projeleri aynı gün jüri değerlendirecek ve ödül alacak projeler yapılacak törenle açıklanacak. Projelerden birincisi 8 bin, ikincisi 6 bin, üçüncüsü 4 bin TL para ödülüne sahip olacak ve 31 Mayıs- 2 Haziran 2017 tarihleri arasında İspanya'nın Madrid şehrinde düzenlenecek uluslararası finalde ülkemizi temsil edebilecek.

İzocam Öğrenci Yarışması'nın tüm süreçleri www.izocamogrenciyarismasi.com adresi üzerinden yürütülüyor.

Konusunda uzman jüri üyeleri projeleri değerlendirdi

Projeler öğretim görevlileri ile uzman mimarlardan oluşan jüri tarafından değerlendirdi. Jüride İTÜ Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç ve Doç. Dr. Gülten Manioğlu, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çalışkan, Günarda Proje Yönetimi Genel Müdürü Yüksek Mimar Ali Erkan Şahmalı, Dilekçi Mimarlık Kurucusu Yüksek Mimar Durmuş Dilekçi, Suyabatmaz Demirel Mimarlık Kurucu Ortağı Yüksek Mimar Hakan Demirel ile önceki yıllarda öğrenci yarışmasında da başarı kazanmış IBBM Mimarlık kurucu ortağı Mimar Burak İlhan yer alıyor.