İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün en yüksek kulesi

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde sona doğru...

Genel Emine Pile 13.11.2015
Tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklığa sahip 4. asma köprüsü olacak olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde çalışmalar hızla ilerliyor.
İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'ndeki çalışmalar, Anadolu Ajansı ekibi tarafından kulelerin en yüksek noktasına çıkılarak görüntülendi. 

144 HALATIN MONTAJI YAPILDI 

Otoyol Nömayg Asma Köprü Proje Müdürü Fatih Zeybek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğu ve batı kısımda toplam 220 kablo demetinin bulunduğunu belirterek, bunların montajının devam ettiğini söyledi.

Bunlardan doğuda 72, batıda 72 olmak üzere 144'ünün montajını yaptıklarını ifade eden Zeybek, aralık ayının başında bu çalışmanın tamamlanmasını planlandıklarını bildirdi.

Zeybek, bundan sonra sırasıyla kablo kelepçeleri, askı halatları ve tabliye çekme işlemlerinin yapılacağını ifade ederek, "Şu anda planlarımıza uygun olarak çalışmalarımız sürüyor. Amacımız, mart ayının sonunda çalışmaları bitirerek nisan ayında köprüyü trafiğe açmak. Bu noktada çalışıyoruz" diye konuştu.

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü Fatih Zeybek