izmir vapurları

İzmir'in vapurları sualtına!

Genel Zeynep Karabağ 10.06.2015
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin körfez filosu yenileme projesi kapsamında emekliye ayırdığı Dokuzeylül ve Alaybey vapurları Karaburun’a gönderiliyor.
Büyükşehir'in daha önceden satışa çıkardığı gemiler, Karaburun Belediyesi'ne bedelsiz olarak devredilecek. 1976 yılından beri İzmirlileri taşıyan gemiler batırılarak körfez turizmi için hizmet verecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin vapurları Karaburun Belediyesi'ne devrediliyor.

1976 yılından beri İzmir sularında hizmet veren M/S Dokuzeylül  ve M/S Alaybey yolcu gemileri Büyükşehir tarafından körfez turizmini geliştirme projesi kapsamında Karaburun'a gönderilecek.

alaybey vapuru

BEDELSİZ DEVİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin körfez filosunu yenileme projesi kapsamında kullanım ömrünü tamamlayan Alaybey ve Dokuzeylül gemilerini ilk olarak 2012 yılı sonunda ihaleye çıkarmış, ihale sonunda gemilere talip çıkmaması üzere Bostanlı İskelesi'nde beklemeye çekilmişti. Gemilerin satışının bir türlü gerçekleşmemesi nedeniyle Büyükşehir Haziran ayı meclisinde gemilerin devri gündeme geldi. Mecliste gündeme alınan maddeye göre demirbaş birim fiyat bedeli 517 bin 200 TL olan Alaybey ve 631 bin 487 TL değerindeki Dokuzeylül, bedelsiz olarak Karaburun Belediyesi'ne devredilecek.

SU ALTINDA KÖRFEZ TURİZMİNE HİZMET EDECEK   

Büyükşehir meclisine katılan Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır gemilerin kullanımı ile ilgili bilgi verdi. Gemilerin Karaburun Körfezi'nde batırılarak hizmet vereceğini açıklayan Çakır,” Gemiler Karaburun Belediyesi'nde turizm amaçlı kullanılacak. Belirlenen proje ile gemiler batık olarak kullanılacak. Böylece hem Karaburun'un dalış turizmini teşvik etmek amacıyla hem de körfezde balık popülasyonunu arttırmak için önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

1976'DAN BERİ MİLYONLARI TAŞIDI

İki kardeş gemi olarak kayıtlara geçen Alaybey  ve Dokuzeylül 1976 yılında İzmir Alaybey tersanesinde inşa edildi. Uzmanlar, bu iki vapurun, İstanbul'dan İzmir'e gelenlerden farklı bir estetiği olduğunu, planı ve tasarımının Alaybey Tersanesi mühendislerinin özgün çalışması olduğunu belirtmişti. Gemiler 1976 yılından 2012'ye kadar 36 yıl İzmir körfezinde milyonlarca yolcu taşıdı. Büyükşehir'in körfez filosunu yenilemesinin ardından gemiler emekliye ayrıldı.

Alaybey vapurları izmir vapurları