İyon Yolu

İzmir’de tematik yol için çalışmalar başladı!

Genel Emine Pile 09.03.2015
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Antik İyon kentini birbirine bağlayacak 350 kilometrelik yol için saha çalışmalarına start verdi.
Yürüyüş, bisiklet, tarih, bağ, zeytin ve deniz olmak üzere altı rotada oluşturulacak İyon Yolu'nun bisiklet rotası ile Eurovelo Avrupa Bisikletli Turizm ağına, bağ rotası ile Wine Cities ağına, zeytin rotası ile Gurme Şehirler ağı Delice ve Slow Food'a dahil olması öngörülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, düzenlenecek ultra maratonlar, macera, orientiring, bisiklet, su sporları yarışları ve bölgeye özgü tematik şenlik ve festivallerle 350 kilometrelik rotaya ulusal ve uluslararası nitelik kazandırmayı hedefliyor. 

Selçuk Efes'ten başlayarak Çeşme Ildır- Erythrai'ye oradan Mimas hattı ile Karaburun'a ulaşacak olan ana rotaya tali güzergahlar da eklenerek bölgenin tarihsel, doğal ve sosyokültürel değerleri tanıtılacak ve yerinde görülmeleri sağlanacak. 

İyon Yolu” güzergahının belirlenmesi amacıyla, ilgili sivil toplum örgütlerinin katıldığı veri toplama çalışmaları başladı. 12 dağcılık kulübünün katılımıyla oluşturulan 8 ekip, haftanın değişik günlerinde sahada rota belirleme ve veri toplama çalışmalarını yürütüyor. Aynı şekilde zeytin rotası için Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, bisiklet rotası için de bisiklet dernekleriyle çalışmalar devam ediyor. Saha çalışmalarının sonucunda belirlenen rotalar uluslararası standartlarda işaretlenerek, yönlendirici tabela ve bilgilendirici levhalarla donatılacak. 

Günübirlik doğaya kaçış imkanı 

Doğa sporcuları, izcilik kulüpleri, bisiklet kulüpleri, su sporları, zeytin ve bağ üretim alanlarına ilgi duyanların çekim merkezi olacak proje, hazırlanacak kamp ve rekreasyon alanlarıyla da İzmirlilere günübirlik doğaya kaçış imkanı yaratacak. 

Projenin kazanımları neler olacak?

Selçuk Efes'ten başlayarak Çeşme Ildır- Erythrai ve Karaburun'a ulaşacak güzergah, bölgenin tarihsel, doğal ve sosyokültürel değerlerinin tanıtılmasından önemli rol oynayacak. 

Rotanın geçtiği köylerde kamp alanları, pansiyonculuk ve günübirlik hizmetler için küçük aile işletmelerinin kurulması desteklenerek köylüye yeni iş alanı ve ek gelir sağlanacak. 

İyon Yolu bisiklet rotası ile Eurovelo Avrupa Bisikletli Turizm ağına, bağ rotası ile Wine Cities ağına, zeytin rotası ile Gurme Şehirler ağı Delice ve Slow Food'a dahil olacak. 

Düzenlenecek ultra maratonlar, macera, orientiring, bisiklet, su sporları yarışları ile bölgeye özgü tematik şenlik ve festivaller, 350 kilometrelik rotaya ulusal ve uluslararası nitelik kazandıracak.

İyon Yolu İzmir turizmi günübirlik turlar