İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi'nin sırrı çözüldü

Genel Zeynep Karabağ 21.07.2016
15 Temmuz gecesi İzmir Konak’taki Tarihi Saat Kulesi zarar görmüştü. Saat Kulesi’nin zarar gören parçaları hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.
Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz gecesi İzmir'de de sabaha kadar hareketli saatler yaşandı.16 Temmuz sabahı İzmirliler kentin simgesi haline gelmiş tarihi kulenin taşlarının söküldüğünü, aydınlatmalarının koparıldığını, kulenin en üst noktasında bulunan ve denize bakan yüzündeki tarihi saatin yerinde olmadığını, kulenin altındaki çeşmelerin söküldüğünü, duvarında asılı ay yıldızların parçalandığını gördü. 

Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi kulenin etrafına güvenlik şeridi çekti, çeşitli çalışmalar yaptı. 

1901'den bu yana sekmeden çalışan saatin de yerinde olmaması sonrası Büyükşehir Belediyesi yetkilileri üzücü olayın ardından harekete geçti. Bir yandan onarım çalışmaları sürerken Büyükşehir önce Valilik ve Emniyet'ten bina için koruma talebinde bulundu. Yetkililer ayrıca saldırı için suç duyurusunda bulunarak konuyu yargıya taşıdı.

Saat Kulesi'nin diğer zarar gören parçaları bir yana en değerli parçası olan tarihi saatin akıbeti ise günler sonra Facebook'ta ortaya çıktı. 1936'dan bugüne üç kuşaktır saat ustalığı yapan, saat kulesinin ustalığını ve bakımını yapan  Pamukoğlu ailesinin günümüzdeki temsilcisi Feti Pamukoğlu, Facebook hesabından açıklama yaptı. Pamukoğlu, saati ve kırık parçalarını bakım için kendisinin aldığını ve güvende olduklarını kaydetti.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Feti+Pamuko%c4%9flu'>Feti Pamukoğlu</a>

İşte Pamukoğlu'nun mesajı: 

“Son yaşanan olaylardan sonra beni arayıp saat çalındı mı diye soran, yazan arkadaşlarıma, dostlarıma ve duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ederim. İnsan hayatına değer vermeyenlerin kamu malına, tarihi dokuya değer verip koruyabileceklerini düşünmediğimi söylemek isterim. Tarihi Konak saat kulemiz ile ilgili bazı bilgileri size aktarmak kafanızdaki çalındı sorusuna bir nebze cevap olacaktır sanırım. Kulemiz tek makina ile dört yöne hitap etmekte olup ana saatimiz sabittir. Kadranlarımızdan maalesef deniz yönünde olan kırılmış olup bazı parçaları hasar görmüştür. İlgili birimlerin bilgileri dahilinde gerekli olan parçaları zarar görmemesi adına çıkartıp koruma altına aldım. Çalınan bir şey olmasa da zarar gören parçalarımız mevcuttur. Saatimiz biraz zaman alsa da yine eski hali ile çalışmaya devam edecektir. Hepinizin hassasiyetine teşekkür ederim.”

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise tarihi kulenin bir anahtarının Pamukoğlu ailesinde diğerinin de kendilerinde olduğunu kaydetti.

15 Temmuz darbe girişimi Tarihi Saat Kulesi izmir konak Feti Pamukoğlu