<
İzmir metrosunda havalandırma

İzmir metro istasyonunda havalandırma krizi…

Genel Emine Pile 27.07.2015
İzmir Metro A.Ş. Halkla İlişkiler Pazarlama Müdürü Mehlika Gökmen, İzmir metrosunda havalandırmaların çalışmadığı yönündeki haberleri yalanladı.
Tüm yurdu etkisi altına alan sıcak havalar İzmir metrosunda havalandırma krizine neden oldu. 

Sıcaklıkların dışarıda 45 dereceyi gösterdiği İzmir'de vatandaşlar tarafından bazı metro istasyonlarında havalandırmaların çalıştırılmadığı yönünde şikayet geldi.  

Geçtiğimiz günlerde trenlerin kullandığı elektrikte yaptığı tasarrufla ödül aldığı açıklanan İzmir Metrosu'nda ‘tasarruf tedbirleri vatandaşı mı vurdu?' sorusunu akıllara getirdi. 

Yaşanan sıcaklıklara rağmen İzmir Metrosu'nun yer altındaki istasyonlarında havalandırmaların çalıştırılmadığı iddia edildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde İzmir Metrosu'nda tren işletiminde kullanılan elektrik enerjisinde tasarruf sağlandığı ve bu tasarrufun yıllık 1 milyon liraya ulaştığı açıklanmıştı. Açıklamada, bu başarıyla metronun Türkiye Kalite Derneği'nden ödül aldığı belirtilmişti.

İZMİR METROSUNDA HAVALANDIRMA SORUNU YOK 

Söz konusu durum hakkında emlaktasondakika.com'a açıklama yapan İzmir Metro A.Ş. Halkla İlişkiler Pazarlama Müdürü Mehlika Gökmen, haberleri yalanladı ve havalandırmaların aralıksız çalıştığını belirtti. 

İstasyonlardaki havalandırmaların teknik bilgisi hakkında da açıklamada bulunan Gökmen, “Yer altı istasyonlarında havalandırma büyük fanlarla yapılıyor. Bu sistem ortamdaki havayı dışarıya atan bir sistem… Metrolar klima ile serinletilirken istasyonlarda ise büyük fan sistemleri çalışıyor. Sabah 07.30 itibari ile standart olarak çalışmaya başlayan fan sistemi 1.5 saat çalışıp yaklaşık 40 dakika dinlenmeye girer. Sistemin kendini bazı aralıklarla dinlendirmesi ile havalandırmanın çalışması gün boyu devam eder” dedi.

Yolcuların konforlu bir yolculuk yapmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Mehlika Gökmen, “Yolcular 3.5 dakika bekliyor, ancak istasyonlarda bir de 9 saat çalışan personelimiz var. Böyle bir durum söz konusu olamaz. Yolcular için gereken hizmet İzmir metrosunda veriliyor” dedi.

Ayrıca tren hareketi ile bir hava sirkülasyonunun sağlandığını ifade eden Gökmen, “İzmir'de 45 dereceye çıkan Ağustos sıcakları yaşanırken istasyonlarda bu yoğunluk normal. Sıcaklık dışarıda 45 derece iken istasyonda 30 dereceye düşüyor” diyerek sözlerini tamamladı. 

İzmir metrosu İzmir metro havalandırması