iva

İVA Yapı’ya suç duyurusu!

Genel 25.04.2019 11:02

Kağıthane'de çöken binanın altından çıkan İVA Yapı'ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı el attı.

İki yıl önce İVA Flats projesinin inşaatına başlayan ve yarım bırakan şirket hakkında bakanlık suç duyurusunda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yarım kalan projenin istinat duvarı ve zemini için tespit yaptıklarını belirterek, "Bakanlığımız geoteknik ve risk analiz raporu hazırlıyor. Sonuç çerçevesinde tespitler yapılıp müdahale edeceğiz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'müz de söz konusu inşaat firması hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturmasının neticesine göre firmanın suçu varsa, gereğini yapacağız" diye konuştu. 20 dönümlük yapı alanında iki yıl önce inşaatına başlanan projede hak sahiplerinin müteahhitle sözleşmelerinin olduğunu hatırlana Bakan Kurum, "Vatandaşımızın müteahhitle sözleşmesi var. Ancak firma projeyi tamamlayamadığı için bir sorun yaşanıyor. Durum netleşince hem konut alanları hem de hak sahiplerini mağdur etmemek için bu süreci birlikte yöneteceğiz. Kimse mağdur olmayacak" dedi. Bakan Kurum, 6306 Sayılı Yasa'da yapılan değişikliği de hatırlatarak, "Bundan sonra hem mali hem teknik yeterliliğe sahip firmalar kentsel dönüşüme girebilecek" diye konuştu. Kurum, 68 binada 600 riskli konutu tespit edip kentsel dönüşüm yapılacağını söyledi.

TEK TARAFLI FESİH HAKKI GELİYOR

Bakan Kurum, "Türkiyede kentsel dönüşüm projelerinde vatandaşla müteahhitlerin sözleşmesi olduğu halde iki tarafta da yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için tek taraflı fesih hakkı getirmeyi düşünüyoruz" dedi.

SAHİBİ ORTADA YOK

İVA Yapı'nın projesi İVA Flats'ın inşaat çalışmalasına 4 yıl önce başlandı. Firmanın sahibi Serdar İnce, Kağıthane'de Yahya Kemal Sokak'ta bulunan yaklaşık 20 dönüm arazi üzerindeki projeyi hayata geçirmek için arsa sahipleriyle kat karşılığı anlaşma yaptı. İddialara göre, iki yıl önce inşaatına başlanan projenin temel kazısı açıldı ancak şirket inşaatı tamamlayamadan iflas etti. Şirket mağdurları, iki senedir ortada olmayan yetkililerden ve sözünde durmayan firma sahibinden şikâyetçi.