Süleymaniye Camii

İşte Süleymaniye Camii’nin hikayesi!

Genel Emine Pile 16.06.2016
Emlaktasondakika Ramazan Özel ekibi, Süleymaniye Camii’ni ziyaret etti.
Ramazan ayına özel programlarına bu yıl da tüm hızıyla devam eden Emlaktasondakika.com ekibi, cami ziyaretlerini sürdürüyor. Ekibimizin ziyaret ettiği ve önemli bilgiler aktardığı Süleymaniye Camii, tüm ihtişamıyla dikkat çekiyor. 

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a (1551-1557) yaptırılan Süleymaniye Camii, yüksek bir tepe üzerinde bulunuyor. Mimar Sinan'ın "Kalfalık eserim" dediği Süleymaniye Camii, 1551-1557 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle hayata geçirildi. 

Klasik Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden olan Süleymaniye Camii'ni her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. 

28 revakın çevrelediği cami avlusunun ortasında dikdörtgen şeklinde bir şadırvan bulunmaktadır. Caminin kıble tarafında içinde Kanuni Sultan Süleyman'ın ve eşi Hürrem Sultan'ın bulunduğu bir hazire mevcuttur. Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesinin kubbesi yıldızlarla donanmış gökyüzü imajını vermesi için, içeriden, metalik plakalar arasına yerleştirilmiş pırlantalarla (elmaslarla) süslenmiştir.

İşte Süleymaniye Camii'nin hikayesi nedir?

Süleymaniye Camii'nin yeri ile ilgili ilginç bir hikaye anlatılır. İddiaya göre Kanuni Sultan Süleyman bir cami yaptırmak ister, ancak yerine karar veremez. Bir gece rüyasında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) görür. Peygamber efendimiz onu elinden tutup, Boğazı ve Haliç' gören bu güzel manzaralı tepeye getirir, "Buraya bir cami yap, mihrabı şurada mimberi burada olsun" buyurur. 

Kanuni Sultan Süleyman rüyadan uyanır uyanmaz, Mimar Başı Sinan'ı çağırtır. Onu bugün Süleymaniye Camii'nin olduğu tepeye götürür. "Buraya bir cami ve külliye yaptıracağız" der. Sultan bunu söyler söylemez Mimar Sinan lafa karışır, "Hünkarım mihrabı şurada, mimberi burada olsun" Sultan şaşırır, "Bu işten haberdar gibisin Sinan" der. Mimar Sinan gülümser, "O rüyada bir adım arkanızda ben duruyordum Sultanım" der.

Emlaktasondakika.com

Süleymaniye Camii Süleymaniye Camii hikayesi Kanuni Sultan Süleyman Mimar Sinan