Ordu-Giresun Havaalanı açılışı

İşte Ordu-Giresun Havaalanı’nın açılacağı gün!

Genel Emine Pile 13.05.2015
Türkiye’nin deniz üzerine inşa edilen ilk havaalanı Ordu-Giresun Havalimanı’nın açılışını Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.
Türkiye'nin 52. havaalanı olan ve deniz üzerinde hayata geçirilen Ordu-Giresun Havaalanı, 22 Mayıs'ta açılıyor. "Denizin üzerine inşa edilen ilk havaalanı" olacak Ordu-Giresun Havaalanı, seçim meydanlarında yoğun miting programını sürdüren Başbakan Davutoğlu ile açılışlar nedeniyle Türkiye'yi dolaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı buluşturacak.

138 KAMYONUN TAŞIDIĞI TAŞLARLA DOLDURULDU!

Erdoğan ile Davutoğlu, 22 Mayıs'ta, denize 29 milyon ton taş dökülerek inşa edilen havalimanının açılışını birlikte yapacak. Temeli 2011'de atılan ve deniz üzerine inşa edilen Avrupa ve Türkiye'nin ilk havaalanı olma özelliği taşıyan Ordu-Giresun Havaalanı için denize 29 milyon ton taş döküldü. Havaalanının 3 kilometrelik pisti, günde 138 kamyonun taşıdığı taşlarla doldurulan alanda yapıldı.

DENİZ ÜSTÜNDEKİ HAVAALANININ BENZERİ JAPONYA'DA VAR

Türkiye'de deniz dolgusu ile yapılacak en prestijli yatırım olarak dikkat çeken havaalanının benzeri, Japonya'nın Osaka kentinde bulunuyor. Türkiye'nin 52. havaalanı olan Ordu-Giresun Havaalanı, 3 bin 600 pist uzunluğunda, yıllık 900 bin yolcu kapasitesine sahip olacak. Ordu'ya 19, Giresun'a 25 kilometre uzaklıkta olan havaalanının ismi, “Ordu-Giresun Havaalanı” olarak belirlenmişti.

Ordu-Giresun Havaalanı ne zaman açılıyor Ordu - Giresun açılışı