<
milli hızlı tren

İşte milli hızlı trenin yapılacağı tesis!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 18.12.2014
TÜLOMSAŞ tarafından yapılacak trenin üretimi için hazırlanan tesis 200 metre uzunluğunda ve üç hattan oluşuyor
Türkiye'nin ilk milli yüksek hızlı treni için hazırlıklarda sona gelindi. 17 Aralık 2013 tarihinde Ankara Garı'nda düzenlenen tanıtım toplantısıyla kamuoyuna duyurulan Türkiye'nin ilk milli yüksek hızlı trenin yapılacağı TÜLOMSAŞ'ta içinde üç hat bulunan ve aynı anda iki yüksek hızlı trenin üretileceği üretim tesisi kullanılır duruma getirildi, üretimde kullanılacak tüm teknik ekipman getirildi ve üretime hazır hale gelindi.

2Eylül Gazetesi, ilk yüksek hızlı trenin üretileceği fabrikayı gezerek çalışmaları görüntüledi. Bir ilke imza atılacak o projenin detayları:

2018'e kadar toplam 106 set üretilecek

60 ay sürecek olan proje sonunda 250 km/s hızda Türkiye'nin ilk yerli treni TÜLOMSAŞ'ta üretilecek. Proje kapsamında 2018 yılına kadar toplam 106 set üretilecek. 150 bilim adamı, 536 mühendis ve 245 diğer çalışan olmak üzere toplam 931 kişi projeyi hayata sokacak. 

Proje için oluşturulan Milli Tren Çalışma Grubunun proje yürütücülerinden biri de TÜLOMSAŞ olacak.
İstanbul Teknik Üniversitesi projenin ortağı olurken TÜBİTAK, ASELSAN ve Eskişehir Raylı Sistemler Kümesi (RSK) projenin paydaşı olarak milli hızlı tren için çalışacak.

Hazırlıklar bitmek üzere

TÜLOMSAŞ, ilk milli trenin üretimine imza atmak için tüm hazırlıklarını tamamlarken üretim tesisine getirilen özel ekipmanların da montajı devam ediyor. Büyük ve hummalı bir çalışmanın sürdüğü TÜLOMSAŞ'ta üretime geçmek için tüm çalışanlar heyecanlı bekleyişini sürdürüyor.

İhalesi 22 Ocak'ta

TÜLOMSAŞ tarafından Milli Yüksek Hızlı Tren için proje yapımı danışmanlık hizmeti alınması için ihaleye çıkıldı. 
Hizmet için ihaleye çıkan TÜLOMSAŞ, tarafından yapılan açıklamada milli Yüksek Hızlı Tren Endüstriyel Projeler Danışmanlık Hizmet Alımı danışmanlık hizmeti işi için, yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet edilmişti. İhale 22 Ocak 2015 tarihinde gerçekleşecek.

Dünya

milli hızlı tren milli hızlı tren tesisi TÜLOMSAŞ milli tren üretimi