sahil kasabası

İşte en huzurlu ülkeler!

Genel Emine Pile 22.06.2015
Ekonomi ve Barış Enstitüsü dünyanın en huzurlu ülkeleri sıralamasına göre İzlanda ve Danimarka yine 'en huzurlu' iki ülke oldu.
Barış, huzur, ticaret, kültür, ekonomi ve politika gibi faktörler gözönünde bulundurularak yapılan ve her sene yayımlanan Küresel Barış Endeksi ile en huzurlu ülkeler belirlendi. Buna göre İzlanda ve Danimarka dünyanın en huzurlu iki ülkesi olmayı sürdürüyor. 

Raporda, başkent Kopenhag'da 14 ve 15 Şubat'ta yaşanan iki terör saldırısına rağmen Danimarka'nın, sıralamasının değişmediği dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmada ayrıca, ülkelerin kendilerinde ya da bulundukları bölgelerdeki savaş durumları ve ülkelerin savaşlara katılımları da önemli rol oynuyor. 

Araştırmada, Charlie Hebdo ve sonrasında yaşanan saldırıların Fransa'daki huzuru azalttığı görülürken, Yunanistan'ın ekonomik sıkıntılara rağmen 22 basamak yukarı çıktığı dikkat çekiyor. Listenin son sırasında ise Suriye bulunuyor. Libya ve Ukrayna bir önceki yıla oranla huzuru en çok düşen ülkeler olurken, araştırmada dünyanın gayrisafi milli hasılasının yüzde 13'ünün savaşlara harcandığı da belirtiliyor. 

Türkiye 36. sırada yer aldı!

Araştırma kapsamında incelenen 162 ülkenin 81'inde huzur artarken, 78'inde ise azaldığı görülüyor. En huzurlu 20 ülkenin 15'i Avrupa'da bulunuyor. Yayımlanan raporda, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında 36. ve son sırada yer alırken dünyada ise 162 ülke arasında ancak 135'inci oldu.

İşte dünyanın en huzurlu ülkeleri:  

1. İzlanda
2. Danimarka 
3. Avusturya 
4. Yeni Zelanda 
5. İsviçre 
6. Finlandiya 
7. Kanada
8. Japonya 
9. Avustralya 
10. Çek Cumhuriyeti 

en huzurlu ülkeler Küresel Barış Endeksi'