Şehir Hatları vapuru

İstanbullu sevmedi ama yenisi yapılmayacak

Genel Zeynep Karabağ 08.10.2015
Vatandaşların beğenmediği yeni yolcu vapurlarının siparişi durduruldu. 6 yeni vapurun bu seriye benzemeyeceği öğrenildi.
Şehir Hatları'nın 28 Mayıs'ta hizmete giren ve çift taraflı yanaşabilen yeni ‘double ended' tipi yolcu vapurları İstanbullular tarafından beğenilmeyince, yapılacak 6 yeni geminin bu seriye benzemeyeceği öğrenildi.

Lodoslu havalarda iskeleye yanaşmasının sıkıntılı olacağını belirten uzmanlar, dalgalı denizde de çok sallantı yaşandığını, gemilerin hızlı ve manevra kabiliyetinin iyi olduğunu ama vatandaşın ısınamadığını belirtti. Yeni tip Durusu, Göksu, Gümüşsu ve Küçüksu gemileriyle ilgili vatandaşın eleştirilerinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da olumsuz baktığı gemilerin aynı tipte 10'a tamamlanması durduruldu. Topbaş'ın geri kalan 6 geminin vatandaşın benimseyebileceği tasarımla yapılmasını istediği de öğrenildi.

Türk mühendislerinin tasarladığı ve Yalova'da üretimi gerçekleştirilen vapurların İstanbullular tarafından sevilmediği gibi, sosyal medyada eleştiri konusu oldu. Uzmanlar ise lodoslu havalarda iskeleye yanaşmakta güçlük yaşanacağını ve çok sallanacağını öne sürdü. 

Şehir Hatları vapuru double ended