iftar çadırında orucunu açan insanlar

İstanbul'daki iftar çadırları nerelerde kuruluyor?

Genel Emine Pile 24.06.2015
Müslüman aleminin Ramazan Ayı’nı yaşadığı bu günlerde İstanbul’un neredeyse tüm belediyeleri iftar çadırları ile yine vatandaşın hizmetinde…
Onbir ayın sultanı, birlik beraberliğin yaşandığı, zenginin fakiri daha iyi anladığı, paylaşımın arttığı Ramazan Ayı bereketi bu yıl da yoğun şekilde devam ediyor. 

Oruç ibadetinin yapıldığı bu ayda Türkiye bu yıl 17 saatlik zaman dilimi ile Ramazan Ayı'nda en uzun orucunu tutarken, neredeyse tüm belediyeler vatandaşlar için iftar çadırları kurdu.  

İstanbul'da gelenekselleşen iftar çadırları bu yıl da her akşam hizmet veriyor. Zengini, fakiri aynı sofrada buluşturan Müslüman dünyası ile birlikte oruçlarını açmak isteyenleri bir araya toplayan iftar çadırları tek bir sofrada aynı amacı taşıyor.      

Ramazan Ayı'nın olmazsa olmazlarından olan Ramazan çadırları, genellikle belediyeler tarafından ve hayırseverlerin desteği ile kuruluyor. Bu çadırlarda yemeğin yanı sıra Ramazan'a özel eğlenceler de düzenleniyor. 

Peki İstanbul'da kurulan iftar çadırları hangi ilçelerde nerelerde? 

Üsküdar Belediyesi tarafından ilki 1994 yılında Üsküdar'da kurulan ''Ramazan çadırı'', zamanla geleneğe dönüştü. Kısa sürede İstanbul'un diğer ilçelerinede yayılan bu çadırlar, şimdi Türkiye'nin dört bir yanında kuruluyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iftar çadırı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenleyeceği sokak iftarı ve Ramazan programları, Yenikapı ve Maltepe'deki etkinlik alanlarında olacak.

Üsküdar Belediyesi iftar çadırı

Üsküdar Belediyesi tarafından kurulan 13 iftar çadırı Ramazan Ayı boyunca günde 30 binin üzerinde olmak üzere toplamda 1 milyon kişiye iftarlık dağıtacak.

Üsküdar Sahili'nde kurulan iftar çadırının yanı sıra Harem Otogarı, Beşiktaş Motor İskelesi önü, Bahçelievler Mh, Ferah Mh ve Yavuztürk Mh (İki farklı noktada), Ünalan Mh, Zeynep Kamil Mh, Zeynep Kamil Hastanesi, Kirazlıtepe, Cumhuriyet, Selami Ali mahallerinde her gün toplam 30 binin üzerinde kişiye Üsküdar Belediyesi tarafından iftar verilecek. 

Bayrampaşa Belediyesi iftar çadırı

Bayrampaşa Belediyesi, 11 yıllık geleneği “Bereket Konvoyu”nu bozmayacak. Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanları ziyaret edecek bu iftar konvoyu, 10 ülke ve 22 şehirde iftar verecek. Ayrıca ilçe meydanında Ramazan çadırı kurularak sokak iftarları verilecek.

Fatih Belediyesi iftar çadırı

Fatih Belediyesi'nin iftar çadırı noktası ise elbette ki Sultanahmet Meydanı. Ayrıca 15 mahallede sokak iftarları düzenlenecek.

Sultanahmet Meydanı'nda kurulan 12 bin kişilik dev iftar sofrasında mekanize piyade Tugay komutanlığından getirilen gerçek top atışıyla binlerce kişi aynı anda hep birlikte iftar yapıyor.

Fatih Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da her gün farklı bir mahallede iftar sofrası kurmaya devam ediyor.

Ayrıca Fatih Belediyesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Cerrahpaşa Hastanesi, Bezmialem Vakıf Hastanesi ve Çapa Hastanesi gibi Türkiye'nin en büyük hastanelerin de hasta yakınlarına da her gün iftar verecek. Her gün farklı bir camide teravih namazı sonrası limonata dağıtımı, Kadir Gecesi Fatih, Sultanahmet, Yavuz Selim, Süleymaniye, Sümbül Efendi camilerinde limonata ve lokum ikramı yapılacak.

Beşiktaş Belediyesi iftar çadırı

Beşiktaş Belediyesi; Barbaros Meydanı'nda, Ortaköy Meydanı'nda ve Abbasağa Parkı'nda hem Beşiktaş'ta yaşayan halka iftar yemeği ikram edecek, hem de çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Beşiktaş Belediyesi, Ortaköy Meydanı, Barbaros Meydanı ve Abbasağa Parkı'nda kurduğu iftar çadırlarında Ramazan boyunca her gün tüm Beşiktaşlıları ve yolu Beşiktaş'tan geçen tüm İstanbulluları ağırlayacak.

Barbaros Meydanı'ndaki iftar çadırında ayrıca her gün canlı Tasavvuf Müziği dinletisi de sunulacak. 

Esenler Belediyesi iftar çadırı

Esenler Belediyesi, Ramazan boyunca her Çarşamba günü ilçenin tüm mahallelerini kapsayacak şekilde cadde iftarları düzenleyecek. Ayrıca insan sirkülâsyonunun yoğun yaşandığı 2'si metro istasyonu çıkışında olmak üzere 3 ayrı Çorba Çeşmesi vatandaşlara hizmet verecek.

Bakırköy Belediyesi iftar çadırı

Bakırköy Belediyesi tarafından her akşam 10 bin kişiye iftar yemeği verilecek.

Bakırköy Belediyesi; Fildamı Parkı'nda her akşam 3 bin kişiye, Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2.500 kişiye, sokak iftarlarında 2 bin kişiye, farklı günlerde metro istasyonu ve Pazar yakınlarında 1.500 kişiye iftar yemeği, sahurda da Fildamı Parkı'nda bin kişiye sahur yemeği verecek.

Bahçelievler Belediyesi iftar çadırı

Her gün Şirinevler Halk Pazarı yanı ve Soğanlı Meydanı'nda kurulan iftar çadırları ile belediye aşevi ve sokak iftarlarında günlük yaklaşık 12 bin kişiye iftar yemeği sunulacak.

Şişli Belediyesi iftar çadırı

Ramazan başlangıcı itibariyle 30 gün boyunca Şişli Camisi'nin yanında Şişli Meydanı'nda Şişli Belediyesi Ramazan çadırı kuruluyor. Ramazan Ayı boyunca, toplam bin kişiyi ağırlamak üzere Şişli'de iftar çadırı hizmet verecek. İftar masraflarını her gün bir işadamı ya da bölgedeki hayırsever yurttaşlar karşılayacak.

Zeytinburnu Belediyesi iftar çadırı

Zeytinburnu'nda 5 Meydan, 12 farklı sokak ve 11 farklı mahalleyle 30 gün boyunca yaklaşık 50 bin vatandaşın iftarını bir arada açacak.

Ataşehir Belediyesi iftar çadırı

Ataşehir Belediyesi, Ramazan Ayı boyunca açık hava iftar yemekleriyle birlikte mahallelerde ramazan eğlenceleri düzenleyecek. 

Kartal Belediyesi iftar çadırı

Kartal Belediyesi, ramazan boyunca 13 farklı noktada iftar ve sahur yemekleri ikram edecek. Yakacık Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi, Uğur Mumcu Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi ve Soğanlık Kültür Merkezi başlıca olmak üzere farklı mahallelerde iftar çadırları kurularak etkinlikler düzenlenecek.

Eyüp iftar çadırı

Her gün Öğle Namazı sonrası Eyüp Sultan Meydanı'nda, Anadolu'da Çocuklara Orucu sevdirmek amacıyla yarım gün tutturulan orucun (Tekne Orucu) Eyüp'te uygulanarak Öğlen Namazı sonrası çocuklara hurma ile oruç açtırılıp yemek ikramı yapılıyor.

Bağcılar iftar çadırı

İhtiyaç sahibi bin ilçe sakini Ramazan Ayı boyunca İftar Bileti ile anlaşmalı lokantalarda iftarlarını yapabilecekler. 

Büyükçekmece Belediyesi iftar çadırı

Büyükçekmece Belediye'sinde farklı günlerde Fatih mahallesi, Sefaköy Camii, 19 Mayıs mahallesi, Mimarsinan mahallesi, Dizdariye mahallesi, Atatürk mahallesi, Tepecik ve Türkoba gibi birçok yerde iftar veriliyor.

Küçükçekmece Belediyesi iftar çadırı

Küçükçekmece Belediyesi, Ramazan Ayı boyunca 21 mahallede kuracağı iftar sofralarında 120 bin kişiyi ağırlayacak.

İstanbul'daki iftar çadırları iftar çadırları nerelerde kuruluyor