İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş

İstanbul’da lale zamanı başladı!

Genel Emine Pile 11.04.2015
İstanbul Lalesiyle Buluşuyor! sloganıyla başlayan ve 10.’su düzenlenen Uluslararası İstanbul Lale Festivali'nin açılışı Emirgan Korusu'nda yapıldı.
10. İstanbul Lale Festivali kapsamında düzenlenecek birbirinden renkli etkinlikler ile İstanbullular, eski dostları lalelerle bir kez daha hasret giderecek. Festival süresince iki ana etkinlik alanında yerli müzik grupları, canlı konserlerle İstanbullulara keyifli anlar yaşatacak.

Bugün gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, laleyi anavatanı İstanbul'a döndürmek için yola çıktıklarını anlattı. Lalenin kültürün parçası olduğunu vurgulayan Topbaş, festivale 2005'te 500 bin lale soğanı dikerek başladıklarını kaydetti.

"Laleyi anavatanı İstanbul'a geri getirdik. 500 bin lale ile başladığımız dikimi, bu yıl 30 milyona çıkardık" diyen Topbaş, bu yıl dikilen lalenin tamamının yerli üretim olduğunu, sektör olarak laleciliğin önemli geçim kaynağı haline geldiğini söyledi.

Lale soğanlarının Konya ve Silivri'deki köylerde yetiştirildiğini vurgulayan Topbaş, "Şu an 200 çeşit lale üretimi yapabilir hale geldik. Atalarımız bin 500 çeşit lale üretimi yapabiliyormuş. Bu sayıyı yakalamaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Topbaş, 543 bin lale ile oluşturulan bin metrekarelik halıyı gelecek hafta Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenecek etkinlikle gösterime sunacaklarını ve dünya rekoru kırmaya çalışacaklarını söyledi.

Program, Emirgan Korusu içinde cam sanatçısı Yasemin Aslan Bakiri tarafından yapılan cam lale vazosunun açılışı ile son buldu.

AA

10. İstanbul Lale Festivali Kadir Topbaş