istanbul konut fiyatları düşecek 2015

İstanbul’da konut fiyatları düşecek mi?

Genel Uğurcan Tokay 30.06.2015
İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, yüksek konut fiyatlarının bir stok oluşturduğunu söyledi.
Gayrimenkul sektörünün gözdesi İstanbul'da ev ve arsa fiyatları her geçen gün artıyor. Özellikle ulaşım yatırımlarının rakamları yükselttiği belirtilirken, şehir merkezlerindeki fiyatlarında artış trendinde olduğu söyleniyor. Yüksek rakamlardan satılamayan konutların bir balon oluşturacağı da sektörün önemli isimleri tarafınan telafuz ediliyor.

Emlaktasondakika.com olarak ziyaret ettiğimiz İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yüksek konut fiyatları, arsa sahibinin gözünü açtı

Arsa fiyatlarının merkezlerde yüksek olduğunu belirten Nizameddin Aşa ‘Müteahhitler arsaları yüksek fiyattan aldıklarını söylüyorlar. İstanbul'daki merkezler için bir şey söylemiyorum çünkü gerçekten rakamlar yüksek. Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Levent'te asıl önemli olan fiyattan çok talep. Zaten müşterisi hazır. Ancak 50 kilometre ötede jakuzi, yüzme havuzu koyup metrekaresine 5 bin lira istemek mantıklı değil. O bölgelerde arsa fiyatları pahalı değil, zaten arsa rakamlarını da mütahhitler yükseltti. 1+1 daireyi 500 bin liraya satıyorlar, arsa sahibi diyor ki benim arsam ne kadar kıymetli diyip hiç indirim yapmıyor' ifadelerini kullandı.

Satış için fiyatlar düşecek

Lüks konut sevdasından vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizen Aşa ‘Arsa fiyatları normal seviyede giderken lüks konut sevdası, yüksek bedelli satışlar ve balon fiyatlar nedeniyle rakamlar arsalara yansıdı. Bir mülkün metrekare yapım bedeli 1000 lira, arsa payı  da 1000 lira olsa 2 bin lira yapar. Metrekare fiyatları 5 bin liradan aşağıya neredeyse yok. Kabaca hesapla bugün arsa dahil metrekare maliyeti 1500 lira bazında. Ama satış rakamları çok yüksek. Bu şekilde giderse stok artacak ve satış yapabilmek için fiyatlarda indirime gidilecek' ifadelerini kullandı.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

istanbul konut fiyatları istanbul konut fiyatları 2015 istanbul konut fiyatları düşecek istanbul konut fiyatları düşecek mi istanbul arsa fiyatları nizameddin aşa