akustik tomografisi

İstanbul'da 5 binden fazla ağacın MR'ı çekildi

Genel Emine Pile 10.04.2015
Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı akustik tomografi yöntemiyle İstanbul'daki 5 bini aşkın ağacın MR’ını çekti.
İstanbul'daki ana caddeler, meydanlar, korular, müzeler, camiler, kiliseler ve okullar gibi alanlardaki 5 bini aşkın ağacın çürüme ve mekanik direncini belirleyebilmek için ses dalgaları yöntemiyle akustik tomografisi çekildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Teknik Müdür Yardımcısı İbrahim Dedeoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağaçlarda görünmeyen çürük ve mekanik direnci zayıflamış bölümlerin ses dalgalarıyla tespit edildiğini söyledi.

İşlemin akustik tomografi cihazıyla yapıldığını dile getiren Dedeoğlu, 2 ya da 3 boyutlu yöntemle yapılan ölçüm sisteminin 3 yıl önce İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından ağaçların devrilme riskini belirlemek için geliştirildiği kaydetti.

Dedeoğlu, akustik tomografide sensörler yardımıyla ağacın sağlam ve çürük kısımlarının bilgisayar programı yardımıyla grafik olarak ekrana taşındığını ifade ederek, "Ağaçlarda devrilme riskini tespit etmek için bu yöntem en önemli parametre oluşturuyor. Ağacın cinsi, bulunduğu yer, rüzgar ve içindeki çürüklük oranı ağaçtaki devrilme riskini belirleyen esas nedenlerdir" diye konuştu.

"İlk çalışma anıt ağaçlar için yapıldı" 

Anadolu ve Avrupa Yakası'nda 2 ayrı ekip kurduklarını anlatan Dedeoğlu, eğitim faaliyetinden sonra İstanbul genelindeki ağaçların akustik tomografisinin çekildiğini söyledi. Bunun ülke genelinde geniş alanlı şehir ölçeğinde yapılan ilk çalışma olduğunu vurgulayan Dedeoğlu, şöyle devam etti:
"Çalışmamız iki ay önce sonuçlandı. Belediyenin sorumlu olduğu ana caddeler, meydanlar, korular, müzeler, camiler, kiliseler, okullar gibi geniş kapsamlı bir çalışmayla İstanbul genelindeki çapı 70 santimetre ve üzerindeki 5 bini aşkın ağaca bu işlemi yaptık. Çalışmamız ilk etapta yaşatılması ve korunması gereken anıt ağaçlar için gerçekleşti. Bundan sonraki hedefimiz, çapı 30 ve 70 santimetre arasındaki bütün ağaçların akustik tomografisini çekmek. Zaman zaman ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde yağmur ve fırtınayla birlikte caddelerde, birçok kamusal alanlarda ağaç devrilmesi gibi kazalar olabiliyor. Çalışmanın ana amacı, ağaçların devrilme riskine karşı önlem almak. Bilimsel olarak teknik çalışmalar yaparak, direnci zayıf ağaçlara müdahalelerin önceden belirlenmesi, gerekli tedbirlerin alınmasını hedeflemekteyiz."

"Ağacın ömrü 20 yıl uzar"

Teknik Müdür Yardımcısı İbrahim Dedeoğlu, yüksek devrilme riski taşıyanlarda bakım ve restorasyon, mekanik direnci zayıf olanlarda bağlama ve destekleme yöntemleriyle ağaçların 20 yıl daha ömürlerinin uzatılabildiğini kaydetti.

Kent genelindeki çalışmaları sonucunda devrilme riski yüksek ve çok yüksek olan ağaç türlerinin tepe taşlarında küçültme ve budama işlemlerinin başladığını dile getiren Dedeoğlu, "Akustik tomografiden en çok yaz döneminde yapılacak ağaç restorasyon çalışmalarında faydalanacağız. Ağaçlardaki çürük ve mantar, devrilme riski olan ağaçlarda bizim için en önemli parametre olacak" dedi.

MR'ı çekilen ağaçlar akustik tomografi akustik tomografisi